11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty4ever: I dzień rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. prof. Jana Dziedzica

Ocena: 5
301

„Otwórzcie! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – przywołując te słowa z początku pontyfikatu św. Jana Pawła II, ks. Prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie rozpoczął rekolekcje wielkopostne dla wszystkich uczestników inicjatywy duszpasterskiej Święty4ever. Nauki rekolekcyjne, w dniach od 20 do 22 II są publikowane w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz YouTube.

Fot. materiały organizatora

W dzisiejszej (20 lutego) nauce zatytułowanej „Czy Bóg zatrzyma się na czerwonym…?” rekolekcjonista obrazowo stwierdził, że jedną z naszych postaw wobec Boga może być czerwone światło:

Przed Chrystusem można drzwi otworzyć, można je też zaryglować. Można powiedzieć stop! Zatrzymaj się! Czerwone światło!

- mówił ks. Dziedzic.

Duchowny przypomniał również, że Pan Jezus szanuje naszą wolność, choć jest cały czas obok nas to cierpliwie czeka, aż otworzymy mu „drzwi” naszych serc i domów:

Z pewnością w naszych domach znajduje się obrazek przedstawiający Jezusa, który stoi przed drzwiami domu. Ale kiedy zobaczymy dokładnie na tę ilustrację widzimy, że drzwi nie mają klamki od zewnątrz. Ta klamka jest tylko wewnętrzna. Człowiek musi podjąć decyzję czy otwiera drzwi Jezusowi, czy je zamyka. Ta decyzja nie jest taka prosta.

Ks. Prof. Jan Dziedzic przytoczył także dialog wybitnego filozofa Martina Heideggera ze studentami z Uniwersytetu we Fryburgi. Studenci pytali Profesora: „Czy Bóg jest nam jeszcze potrzebny? A może trzeba Pana Boga unieważnić?" Wtedy Martin Heidegger mówi: „Boga nie można unieważnić” i dodał ks. Dziedzic:

Wiary nie można stracić tak jak gubi się scyzoryk. Bo chociaż tę rzecz zgubimy to ona jest i ona woła przez swój byt przez swoje "dasein". Choćbyśmy unieważnili Boga, choćbyśmy Go ukryli przed światem, to On jest w nas. On jest w nas obecny swoim istnieniem.

Dalej rekolekcjonista w intrygujący sposób zachęca do wygospodarowania czasu na modlitwę oraz pogłębiania relacji z Panem Bogiem niezależnie od trwającej pandemii:

Trzeba mimo pandemii, bo ktoś powie że są trudności, nawiązać głębsze relacje z Panem Bogiem, bo tego nikt nie może nam zabronić. Dzień ma 24 godziny. Kiedy oddasz Panu Bogu minutę rano i minutę wieczorem zostaje ci jeszcze 23 godziny 58 minut dla siebie. Czy oddasz tyle czasu Panu Bogu? Tydzień ma 168 godzin. Kiedy oddasz jedną godzinę w niedzielę w czasie Eucharystii, czy to w kościele, czy przed telewizorem. To zostaje ci jeszcze 167 godzin. Albo możesz powiedzieć tak jak Siostra Faustyna: "Jezu ufam Tobie!" To tylko 5 sekund. Nie bądź taki oszczędny. Oddaj czas Panu Bogu.

Ks. Jan Dziedzic przedstawił przykłady nawróceń, które zostały opisane w księdze kondolencyjnej, w dniu śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 r.:
„Pisze jedna kobieta: Ojcze Święty nie byłam na Mszy Świętej 10 lat. 10 lat też się nie spowiadałam. Teraz o północy idę do kościoła, aby rozpocząć swoje życie na nowo. A inna kobieta mówi: Ojcze Święty byłam u Ciebie na prywatnej audiencji, otrzymałam różaniec. I przez 15 lat ani razu się na tym różańcu nie pomodliłam. Teraz otwieram szuflady i krzyczę: gdzie jesteś różańcu?! Bo chcę zmienić swoje życie."

Rekolekcjonista konkluduje wygłoszoną naukę przesłaniem pełnym nadziei: „Nawrócenie jest możliwe” i zachęca byśmy pozytywnie odpowiedzieli na wezwanie św. Jana Pawła II z początku Jego pontyfikatu - „Otwórzcie! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, w ten sposób damy zielone światło dla Jezusa!

Czytaj także: Ks. Dziedzic: "Wielki Post jest po to, żeby coś się w tobie działo!"

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter