19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty tygodnia - Jan I (zm. 526), papież i męczennik

Ocena: 0
2697
Pochodzący z Toskanii papież Jan I rządził Kościołem w latach 523-526. Za jego pontyfikatu rozpoczęto praktykę liczenia lat od narodzin Jezusa Chrystusa. Usiłował doprowadzić do ugody z arianami. Kiedy cesarz Justyn I wydał dekret nakazujący arianom zwrot wszystkich świątyń katolikom i powrót do wiary katolickiej, władcą Włochów był arianin Teodoryk Wielki. Zaprosił on papieża do swojej siedziby w Rawennie i poprosił o udanie się do Konstantynopola, aby uzyskać złagodzenie rozporządzenia cesarza. Papież zgodził się i w Boże Narodzenie 525 r. znalazł się w stolicy Bizancjum, gdzie pozostał przez kilka miesięcy aż do Wielkanocy 526 r.

Był pierwszym papieżem, który 19 kwietnia 526 r. celebrował łacińską liturgię paschalną w bazylice Hagia Sofia. Tak długi pobyt uwieńczony papieską koronacją cesarza Justyna I oraz jedynie częściowe wycofanie dekretu o zwrocie świątyń katolikom, wzbudził u władcy Włoch podejrzliwość. Teodoryk Wielki uważał, że doszło do spisku zawiązanego między papieżem i cesarzem przeciwko arianom.

Kiedy papież powrócił, został w Rawennie uwięziony, a 18 maja 526 r. pozbawiony życia. Dla zmylenia opinii publicznej Teodoryk Wielki pozwolił na jego uroczysty pogrzeb. Jeszcze w 526 r. ciało Jana I zostało przewiezione do Rzymu i pochowane w przedsionku bazyliki św. Piotra. Nad grobowcem umieszczono wtedy napis: „Biskup Pana, ofiara Chrystusa”.


Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 20 (349), 13 maja 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -