20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Józef Kaliski

Ocena: 0
2426

 


ZADANIE OD PAPIEŻA

Na placu przy bazylice św. Józefa znajduje się pomnik św. Jana Pawła II. Poza papieża, pochylonego nad dzieckiem, przypomina przesłanie, które zostawił tu następca św. Piotra podczas pielgrzymki w 1997 r. Ojciec Święty nawiedził wtedy bazylikę św. Józefa i modlił się przed cudownym obrazem. „To sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu – powiedział w homilii. – (…) Tu, w Kaliszu, gdzie św. Józef, ten wielki obrońca i troskliwy opiekun życia Jezusa, jest czczony w szczególny sposób. (…) Życie jest najpiękniejszym darem Boga. Największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali? Jedynym, który ma prawo odebrać życie, jest Ten, kto je stworzył. Nikt inny nie ma tego prawa: ani matka, ani ojciec, ani lekarz, żadna agencja, żadna konferencja i żaden rząd” – przypominał Jan Paweł II. – Zostawił nam zadanie modlitwy w obronie życia i modlitwy za rodziny – mówi ks. Jacek Plota.

Do kaliskiego sanktuarium co roku przybywa kilkanaście zorganizowanych ogólnopolskich pielgrzymek stanowych i różnych grup. – W pandemii nie są odwołane, zmniejszyły się tylko liczebnie, przybywają ich przedstawiciele – mówi ks. Jacek Plota. Sezon pielgrzymkowy rozpoczyna się w marcu, bo to miesiąc z odpustową uroczystością św. Józefa (19 marca). Drugi odpust – Opieki Świętego Józefa – przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Od szesnastu lat za pośrednictwem TV Trwam w pierwsze czwartki miesiąca z sanktuarium prowadzona jest transmisja pielgrzymkowej Mszy Świętej w intencji rodzin i obrony poczętego życia, która jest wypełnieniem swoistego testamentu św. Jana Pawła II.

 


ZDUMIEWAJĄCY ŚWIĘTY

– Gdybym miał jednym słowem opisać św. Józefa Kaliskiego, to powiedziałbym, że to święty zdumiewający. Jest patronem od trudnych spraw. Zwłaszcza dużo jest świadectw dotyczących potrzeb rodzin, uproszenia pomocy w znalezieniu męża, wybłagania cudu narodzin dziecka, rozwiązania kłopotów mieszkaniowych – mówi ks. Plota. Zapisywany jest już czwarty tom księgi łask i cudów. Powstać ma film fabularny o św. Józefie, realizowany przez Rafael Film, z udziałem aktorów Jerzego Treli i Radosława Pazury.

Św. Józef w diecezji kaliskiej od lat cieszy się ogromnym kultem. – Pamiętam, jak mnie ośmiolatkę do sanktuarium św. Józefa przyprowadzali prababcia i rodzice. Kiedy bywaliśmy u dziadków koło Sieradza, klękaliśmy całą rodziną i modliliśmy się: „Święty Józefie, ratuj nas”. Babcia podsunęła mi książkę Jana Dobraczyńskiego „Cień Ojca” – przywołuje wspomnienia z dzieciństwa Barbara Kociok, kaliszanka, w której życiu św. Józef zapisał się szczególnie. – Pomógł mi w wyborze uczelni – Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach, jako mężatce w staraniach o dom i w trudnościach z poczęciem trzeciego dziecka – opowiada pani Barbara.

Cztery lata temu małżonkowie zapragnęli czwartego dziecka. Ciąża zakończyła się poronieniem. Dwa tygodnie później ginekolog stwierdziła rozwijający się nowotwór, który zniszczył poczęte życie i zagrażał także matce. Pani Barbara trafiła do szpitala na chemioterapię. – Kustosz sanktuarium św. Józefa, który zna naszą rodzinę, polecił modlić się nowenną do św. Józefa i codziennie odprawiana była Msza św. nowennowa. Przekazał mi też szkaplerz św. Józefa Kaliskiego. Choroba nie dawała jednak oznak końca. Stan zdrowia bardzo się pogorszył, w szpitalu nastąpił krwotok. Z zaufaniem oddałam się Bogu, by czynił, co zechce. Męża poprosiłam o „Telegram do św. Józefa” – opowiada pani Barbara. To modlitwa praktykowana w nagłej potrzebie, dla wybłagania szybkiego ratunku za pośrednictwem św. Józefa. Po przetoczeniu krwi pani Barbara wróciła do domu, ale choroba wciąż nie ustępowała.

– Jeszcze kilkakrotnie musiałam wracać do szpitala, gdzie spotykałam wiele chorych kobiet. Pytały mnie, skąd mam tyle siły. Mówiłam im wtedy o Panu Bogu. Kiedy zrozumiałam, że moje cierpienie i trud są komuś potrzebne, łatwiej było mi je znosić – wspomina dziś. Po miesiącu od przyjęcia szkaplerza została uzdrowiona z choroby. Pani Barbara teraz mówi innym o św. Józefie. Z myślą o pomocy rodzinom realizuje w swoim wolnym czasie audycje tematyczne w kaliskim radiu.

– Św. Józef uważnie wysłuchuje naszych próśb, ale lubi, kiedy mu się coś obieca – zdradza miejscowy kustosz – na przykład przybycie do sanktuarium w charakterze pokutnym, nawrócenie się, odbycie spowiedzi, szerzenie jego kultu.

W ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa kaliskie sanktuarium przygotowało „Marcowe wieczory u św. Józefa”. To nie wszystko, czym chce zaskoczyć i gościnnie przyjąć pielgrzymów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter