23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto świętych Młodzianków

Ocena: 0
881

Dziś, Kościół obchodzi Święto Młodzianków, dzieci betlejemskich zamordowanych na rozkaz Heroda. Mimo, że jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła". Kult Młodzianków zaczął się już w II wieku.

 

Fot. Wikipedia, Duccio di Buoninsegna - The Yorck Project (2002)

O męczeństwie dzieci betlejemskich przeczytamy w Ewangelii św. Mateusza. Kiedy król Herod dowiedział się od Mędrców ze Wschodu, że narodził się przepowiadany przez proroków król żydowski, przestraszył się, że straci władzę, dlatego postanowił zamordować nowo narodzonego Mesjasza.Mędrcy mieli odnaleźć Dzieciątko i donieść Herodowi, gdzie on ojest. Ostrzeżeni jednak przez anioła, nie zawiadomili Heroda i omijając Jerozolimę wrócili do swoich krajów. Rozwścieczyło to króla, dlatego rozkazał pozbawić życia wszystkie dzieci w Betlejem poniżej 2. roku życia. Liczył, że w ten sposób zamorduje także Jezusa. Święta Rodzina jednak uciekła wcześniej do Egiptu. Dzieci z Betlejem, choć nieświadomie, poniosły śmierć za Jezusa i w ten sposób Go ocaliły, dlatego uznawane są przez Kościół za męczenników.O męczeństwie świętych Młodzianków pisał już w II w. św. Ireneusz, a w wieku III św. Cyprian. W V stuleciu ich kult był już bardzo rozpowszechniony. Św. Augustyn pisał o nich: "Niemowlęta, które bezbożność Heroda oderwała od piersi matek, słusznie zostały nazwane męczeńskimi kwiatami. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary, zaś przedwcześnie zważone mroźną zawiścią prześladowania"Tradycja chrześcijańska podkreśla, że mim, że dzieci z Betlejem nie zostały ochrzczone, jednak męczeństwo przyłączyło je do Chrystusa, dlatego mówi się, że otrzymały chrzest krwi. W historii chrześcijaństwa wielokrotnie zdarzało się, że ktoś, kto nie był jeszcze ochrzczony - np. katechumeni przygotowujący się dopiero do przyjęcia sakramentów - ponosili śmierć męczeńską. O nich także mówi się, że otrzymali chrzest krwi.

Rzeź niewiniątek jest często tematem prezentowanym w sztuce. Dzieła takie stworzyli min. Rubens, Doderer, Breughel, Poussin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter