24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Stanisław Kostka osiągnął dojrzałą wiarę

Ocena: 0
114

Św. Stanisław Kostka nie dlatego jest pokazywany przez Kościół, że był człowiekiem młodym, tylko dlatego, że będąc młodym osiągnął dojrzałą wiarę. 

Fot. Wikipedia

Są tacy młodzi ludzie, których dojrzałość zawstydza dorosłych

– mówił kard. Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył sumie odpustowej celebrowanej w poniedziałek w liturgiczne wspomnienie patrona łódzkiej bazyliki archikatedralnej.

Kardynał mówił m.in. o tym, co zachwyca w 12-letnim Jezusie i 18-letnim Stanisławie Kostce, czyli o dojrzałej relacji z Bogiem i posłuszeństwie, w którym się wzrasta.

Czemuście mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca? - to jest pierwsze zdanie Jezusa, które zapisał ewangelista. Przez te słowa Chrystus chce powiedzieć nam, że Bóg jest Jego Ojcem. To jest Ewangelia o tym, że możesz mieć 12 lat i możesz mieć taki sposób życia z Bogiem, że nawet twoi najbliżsi tego nie zrozumieją. Podobnie było i w przypadku św. Stanisława Kostki, którego najbliżsi nie rozumieli tego, co on chce zrobić, wstępując do jezuitów

– zauważył kard. Ryś.

Pierwsza zasada rozwoju, wzrostu i dojrzewania: zadaj sobie pytanie, kim jest Bóg w twoim życiu? Zobacz, jak ta relacja cię tworzy. Czy odkryłeś, że Bóg jest twoim Ojcem, a ty jesteś Jego dzieckiem?

– pytał metropolita.

Zwrócił też uwagę, że Ojcowie Kościoła pisali, iż Ten, który jest Stwórcą Wszechświata, był posłuszny cieśli. Słuchał mężczyzny, którego całą umiejętnością było rzemiosło. Stwórca całego świata poddaje się w posłuszeństwo i to go rozwija.

On wzrasta. To jest coś, co dzisiaj nie jest do końca popularne, by być posłusznym, być poddanym, i żeby to przeżywać jako moment rozwoju, jako moment wzrostu. Trzeba być bardzo dojrzałym człowiekiem, żeby się poddać w posłuszeństwo i żeby w tym doświadczeniu wzrastać. Tu jest również pytanie do tych, którzy w Kościele czy w szkole mają władzę – czy w taki sposób ją się sprawuje, że ci, którzy są im poddani, mogą rosnąć? To jest bardzo ważne pytanie

- podkreślił kaznodzieja.

Święty Stanisław Kostka, kiedy uciekł z Wiednia, poszedł do Niemiec i przebywał we wspólnotach jezuickich i nie był tam żadnym nowicjuszem, ale posługiwał, wypełniając wszelkie służebne funkcje: mył garnki, wycierał, sprzątał – nic więcej, ale ci, którzy na niego patrzyli, byli przekonani, że rośnie i dlatego ostatecznie go odesłali do nowicjatu do Rzymu, gdzie został przyjęty. Stanisław miał taki moment zstąpienia w duchu, w służebne prace, w szare życie, którego nikt nie zauważa. Co to są za czynności dla chłopaka, który mówi, że jest do wyższych rzeczy stworzony? Ale to może zrozumieć, pojąć ktoś, kto jest prawdziwie dojrzały

- zauważył duchowny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter