9 czerwca
piątek
Pelagii, Dominika, Efrema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Augustyn odkrywany na nowo

Ocena: 4.9
217

Przez cały rok w Pawii będą odbywały się wydarzenia upamiętniające przeniesienie do tego włoskiego miasta relikwii św. Augustyna. Zostały one zabrane przez biskupów uciekających przed Wandalami z Afryki na Sardynię. Tam wpadły w ręce muzułmanów, od których za dużą sumę wykupił je król Longobardów Flawiusz Liutprand. W 724 r. sprowadził je do Pawii, stolicy swego królestwa, stąd obecny jubileusz.

fot. arch.www.idziemy.pl

Biskup Hippony to nie tylko wybitny filozof i teolog, ale człowiek serca i pięknego wnętrza, którego należy odkryć na nowo – mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Antonio Baldoni, przeor augustianów przy bazylice św. Piotra w „Złotym Niebie”, gdzie znajduje się grób tego wybitnego ojca i doktora Kościoła. Właśnie w tym miejscu przez cały rok czytane będą na nowo Wyznania św. Augustyna, odbywać się będą spotkania literackie, muzyczne i modlitewne oraz kursy duchowości oparte na jego nauczaniu.

„Chcemy przełożyć św. Augustyna na codzienność naszego życia, podkreślając przede wszystkim, że to wybitny świadek i nauczyciel wiary” – zapowiada zakonnik.

Z punktu widzenia filozofii św. Augustyn jest wciąż mocno zgłębiany, mam jednak wrażenie, iż zbyt mało zna się go jako człowieka wiary, jako ojca Kościoła. Przekazuje nam podstawowe prawdy naszej wiary i ten wymiar biskupa Hippony trzeba na nowo odkryć

– mówi ojciec Baldoni.

– Zależy nam na ożywieniu zainteresowania tą postacią jako duszpasterzem, mistykiem, człowiekiem Boga, który świadczył swym życiem o miłości Chrystusa. Święty Augustyn jest bardziej człowiekiem zakochanym w Bogu niż jedynie intelektualistą. Napisano o nim wiele książek, myślę jednak, iż wciąż brakuje spojrzenia pobożnościowego, patrzenia na niego przez pryzmat wiary. Przez wieki prezentowano go jako wybitnego filozofa, teologa, wielkiego intelektualistę, ale zapominaliśmy o tym, że był przede wszystkim głęboko zakochany w Bogu i dla Niego zmienił swoje życie. Musimy odkryć Augustyna jako pasterza, mistyka, człowieka zakochanego w Bogu o bogatym życiu wewnętrznym. Zależy nam na tym, by poznało go jak najwięcej ludzi, a nie tylko garstka specjalistów, stąd tak wielki koloryt planowanych wydarzeń jubileuszowych”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 czerwca

Piątek - IX Tydzień zwykły
Pan dźwiga poniżonych.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter