28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Środowa audiencja ogólna: potrzeba mądrości życiowej, wiedza nie wystarczy

Ocena: 4.75
969

„Wiedza, która zwalnia z moralności, wydaje się źródłem wolności, szybko jednak prowadzi do paraliżu duszy” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W kolejnej katechezie na temat starości Franciszek podjął refleksję w oparciu o starotestamentalną Księgę Koheleta. Powtarzające się w niej często słowa: „wszystko jest marnością”, mogą wprawiać w zakłopotanie, jakby poddawały w wątpliwość sens istnienia.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że mamy tutaj do czynienia z ironicznym przedstawieniem wiedzy o życiu, oderwanej od umiłowania sprawiedliwości, której gwarantem jest Boży sąd. Jeśli wszystko czeka taki sam koniec w nicości, jedynym lekarstwem na bolesne rozczarowanie może wydawać się droga obojętności.

Jest to rodzaj intuicji negatywnej, która może pojawić się w każdym okresie życia, ale nie ulega wątpliwości, że starość sprawia, iż niemal nieuniknione jest spotkanie z rozczarowaniem. W starości pojawia się rozczarowanie. I dlatego decydujące znaczenie ma protest starości wobec demoralizujących skutków tego rozczarowania: jeśli osoby starsze, które widziały już niemal wszystko, zachowają niezachwiane umiłowanie sprawiedliwości, to jest nadzieja dla miłości, a także dla wiary

– podkreślił papież, przestrzegając, że

dla współczesnego świata przejście przez ten kryzys, kryzys zbawienny ma znacznie kluczowe, ponieważ kultura, która stara się wszystko zmierzyć i wszystkim manipulować, powoduje w końcu zbiorową utratę wiary w sens, miłość oraz dobro.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kohelet w właściwą sobie ironią, demaskuje zgubną pokusę wszechmocy wiedzy, która powoduje bezsilność woli. Starożytni mnisi dobrze rozpoznali tę chorobę duszy, która wyraża się w próżności wiedzy bez wiary i moralności, iluzję prawdy bez sprawiedliwości. Nazywali to „acedią”, która polega na poddaniu się wiedzy świata bez umiłowania sprawiedliwości i działania w jej duchu. To prowadzi do utraty odpowiedzialności etycznej oraz otwiera drzwi dla agresywnych sił zła. Postęp i dobrobyt w oderwaniu od moralności prowadzą do dwuznaczności w dziedzinie troski o zdrowie oraz zapewnienia pokoju. Franciszek zaznaczył, że mądrość życiowa to coś innego niż suma przyswojonej wiedzy czy nadmiar ideologii. Pozbawiony uczuć i nieodpowiedzialny racjonalizm odbiera także sens i energię poznaniu prawdy. Nie jest przypadkiem, że mamy teraz sezon fałszywych wiadomości, zbiorowych przesądów i prawd pseudonaukowych.

Starość może nauczyć się od ironicznej mądrości Koheleta sztuki wydobywania na światło dzienne oszustwa ukrytego w ułudzie prawdy umysłu pozbawionego umiłowania sprawiedliwości. Ludzie starsi, bogaci w mądrość i poczucie humoru, robią dla młodych wiele dobrego! Chronią ich przed pokusą smutnej, pozbawionej mądrości życiowej wiedzy o świecie. Przyprowadzają ich na nowo do obietnicy Jezusa: «Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni» (Mt 5, 6). To oni będą zasiewać w młodych głód i pragnienie sprawiedliwości. Odwagi, my wszyscy starsi: odwagi i naprzód! Mamy bardzo wielką misję w świecie.

- zaapelował do osób starszych Franciszek.

+++++

W pozdrowieniach do przybyłych na plac św. Piotra pielgrzymów papież nawiązał do bliskiej już uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jezus Chrystus wstępując do nieba, przekazał orędzie i program dla całego Kościoła: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (…) Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28, 19-20)

- prosił życząc pielgrzymom, by "przekazywanie słowa Chrystusa oraz świadczenie o Nim z radością było dla każdego celem dążeń w jego konkretnym życiu".

Pozdrawiając Polaków Ojciec Święty przypomniał o obchodzonym wczoraj wspomnieniu Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, zachęcając, by Jej szczególnie zawierzali sprawę pokoju na Ukrainie i na świecie i życząc:

Niech Matka Boża uczy nas solidarności z ludźmi doświadczonymi tragedią wojny i wyjedna pojednanie narodów. Wszystkim wam z serca błogosławię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter