29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spowiedź bez rozgrzeszenia?

Ocena: 4.7
7446

fot. xhz / Idziemy

W każdej z polskich diecezji władza rozgrzeszania penitentów pozostających w ekskomunice zastrzeżonej prawem ordynariuszowi, stosownie do kan. 1398 KPK, została uregulowana prawem partykularnym. Najczęściej udzielana jest członkom kapituł i odznaczonym godnościami papieskimi, księżom dziekanom i wicedziekanom, kapłanom spowiadającym w kościele katedralnym oraz w sanktuariach diecezjalnych, wyższym przełożonym zakonnym oraz przełożonym domów kleryckich instytutów życia konsekrowanego i kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego, wszystkim spowiednikom w czasie spowiedzi wielkanocnej, misji, rekolekcji kanonicznych wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, czterdziestogodzinnego nabożeństwa, chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, prymicji, nabożeństw ślubnych i pogrzebowych, spowiedzi narzeczonych, żołnierzy, więźniów, spowiedzi w szpitalach oraz chorych, którzy nie wychodzą z mieszkania, spowiedzi kobiet w stanie błogosławionym.

Takie ograniczenia, chociaż nie aż tak wielkie, wprowadzone są w przepisach prawa dlatego, że grzech aborcji, będąc przestępstwem godzącym w życie człowieka, jest jedną z największych win, jeszcze większą niż zabójstwo człowieka dorosłego – dorosły może się bronić, a dziecko nienarodzone jest całkowicie bezbronne. Nie są to jednak grzech ani wina powodujące utratę zbawienia. Jeżeli człowiek się szczerze nawróci, Bóg zawsze mu przebaczy, gdyż, jak pisze papież Franciszek: „On zawsze nam przebacza, obejmując miłością i zatapiając w źródle tajemnicy Bożego miłosierdzia”.

 


GRZECHY ZASTRZEŻONE BISKUPOWI DIECEZJALNEMU

Przystępujący do sakramentu pokuty winien też zdawać sobie sprawę, że w świetle norm prawa kanonicznego istnieją grzechy, które nie każdy kapłan i nie w każdej okoliczności może odpuścić, a więc dać rozgrzeszenie. Należą do nich m.in. odstępstwo od wiary (apostazja), pobicie lub zabójstwo biskupa, usiłowanie sprawowania Mszy Świętej lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma ważnych święceń, próba (usiłowanie) zawarcia małżeństwa przez kapłana lub osobę zakonną, przynależność do stowarzyszeń walczących z Kościołem (np. masoneria, świadkowie Jehowy). Jeżeli penitent zaciągnął ekskomunikę za wspomniane przestępstwa czy grzechy, ma zakaz przystępowania do sakramentów. Gdy zatem przychodzi do spowiedzi, najpierw trzeba zdjąć z niego ekskomunikę, a dopiero potem można udzielić rozgrzeszenia. Mogą to uczynić biskupi lub wyznaczeni przez nich kapłani.

 


GRZECHY ZASTRZEŻONE STOLICY APOSTOLSKIEJ

Należy również wiedzieć, że wśród grzechów są i takie, których nie może odpuścić żaden kapłan ani żaden biskup. Są one zastrzeżone jedynie Stolicy Apostolskiej. Zalicza się do nich najcięższe przestępstwa, jak np. znieważenie (profanacja) Najświętszego Sakramentu albo użycie przemocy wobec papieża, jego pobicie lub zabicie. Do nich należy też przypadek, gdyby kapłan zdradził tajemnicę spowiedzi lub biskup udzielił albo przyjął sakrę biskupią bez zgody papieża lub też w przypadku usiłowania udzielenia święceń biskupich kobiecie. Jedynie Stolica Apostolska może też rozgrzeszyć w przypadku, gdy kapłan rozgrzesza wspólnika z grzechu przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu. W tych przypadkach, aczkolwiek zdarzają się one dość sporadycznie, konieczne jest odniesienie się do najstarszego Trybunału Stolicy Apostolskiej – Penitencjarii Apostolskiej.

Z okazji obchodzonego Nadzwyczajnego Roku Jubileuszu Miłosierdzia (8 grudnia 2015 r. – 20 listopada 2016 r.) papież Franciszek udzielił władzy rozgrzeszania grzechów zarezerwowanych do tej pory Stolicy Apostolskiej (profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu i zdrada tajemnicy spowiedzi) misjonarzom miłosierdzia. Ich misja po zakończeniu jubileuszu została przedłużona aż do odwołania.

 


KIEDY SPOWIEDŹ JEST NIEWAŻNA?

Spowiedź jest nieważna, kiedy penitent zatai grzech ciężki albo wprowadzi w błąd spowiednika i nie żałuje za grzechy. Przyjęta wtedy Komunia Święta jest świętokradztwem, czyli kolejnym grzechem ciężkim.

Warunkiem ważnej spowiedzi jest również zadośćuczynienie. Jak można zadośćuczynić za aborcję? Na przykład złożyć znaczną ofiarę na dom dziecka lub dom samotnej matki. Można też zaoferować pomoc w wychowaniu jakiegoś dziecka w konkretnej rodzinie czy też podjąć duchową adopcję. Jeżeli chodzi o inne grzechy, to zapewne spowiednik, jak i sam penitent, może podjąć pewne postanowienia zadośćuczynienia. Ważne jest jednak, by za każdy grzech osobno zadośćuczynić Bogu i bliźniemu. A niezależnie od tego należy odprawić zadaną przez spowiednika pokutę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter