24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowo mocniejsze niż kamień

Ocena: 5
1594

Dawniej Azja Mniejsza, Anatolia, Pont, Frygia, Galacja – dziś po prostu Turcja. Za wyjątkowością i pięknem tego miejsca kapłańskiej pielgrzymki przemawia wiele argumentów.

Pielgrzymi w Efezie; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Biblijne wyprawy najczęściej kojarzą się z Izraelem, Palestyną, z miejscami naznaczonymi obecnością Jezusa – dlatego Ziemię Świętą określa się mianem Piątej Ewangelii. Jest to najsilniejszy, ale przecież nie jedyny akord w biblijnej symfonii. Po ewangelicznym punkcie kulminacyjnym apostołowie i uczniowie napełnieni Duchem Świętym zaczęli zakładać gminy-parafie i wspierać je na różne sposoby. Św. Paweł skierował listy do chrześcijan mieszkających w Efezie (dzisiejszy Selçuk), w Kolosach (okolice Denizli) oraz do Galatów (mieszkańców prowincji Galacja). Natomiast św. Jan Apostoł wystosował listy do siedmiu Kościołów Azji Mniejszej: w Efezie, Smyrnie, Pergamonie, w Tiatyrze, Sardes, Filadelfii oraz w Laodycei. Po ustąpieniu prześladowań na terenie dzisiejszej Turcji miały miejsce pierwsze sobory powszechne, które od IV w. kształtowały chrześcijańską doktrynę: Nicea, Efez, Konstantynopol, Chalcedon.

 

Trzy filary

Na tych trzech filarach – św. Paweł, św. Jan i sobory – oparty był program tegorocznej pielgrzymki kapłańskiej organizowanej przez Tygodnik „Idziemy”. Czterdziestu księży z kilku diecezji, przemierzając ponad 2200 km po samej Turcji, wsłuchiwało się w konferencje i kazania ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wybitnego biblisty, przewodnika, autora licznych publikacji. Nad całością czuwał ks. Henryk Zieliński, który od 2008 r. organizuje wyjazdy studyjne dla księży. Trudno w jednym artykule opisać wszystko to, co się zobaczyło, usłyszało, przeżyło. Dlatego każdemu z filarów przypiszę „wizytówkę”, a wszystkie trzy przepaszę efeską wstęgą.

Z klucza pielgrzymkowego programu wymyka się nasze pierwsze i ostatnie miejsce postoju: ogromne i piękne miasto znane obecnie jako Stambuł (okres muzułmański), w przeszłości Bizancjum (czasy pogańskie) i Konstantynopol (epoka chrześcijańska). Jego wielkość – ponad 15 mln mieszkańców – zdumiewa nie tylko współcześnie; już w starożytności i średniowieczu było ono większe od innych europejskich metropolii. Wyjątkowość Stambułu polega też na tym, iż jako jedyne w świecie znajduje się na dwóch kontynentach, a jego mosty przerzucone nad cieśniną Bosfor fizycznie i symbolicznie łączą odmienne światy, kultury, religie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłan diecezji włocławskiej, sekretarz bp. Wiesława Meringa

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)