22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowo Boże jest blisko ciebie

Ocena: 0
1628

Bóg jest Miłością, dlatego prawem stworzonego przez Niego świata jest prawo miłości.

fot. pixabay.com / CC0

Bóg przedstawia się nam jako Emmanuel – „Bóg z nami”, ponieważ jest bardzo blisko nas, a w Jezusie Chrystusie, stał się jednym z nas. Jezus, Bóg-Człowiek, jest źródłem szczególnej, bo wręcz intymnej, a jednocześnie namacalnej obecności Boga wśród nas, co wyznaje św. Paweł w Liście do Kolosan: „Jezus Chrystus jest obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1,15) i „On jest Głową Ciała – Kościoła” (Kol 1,18).

Słowo dzisiejszych czytań niesie prawdę o Bożej Opatrzności, czyli o Jego dobrej, troskliwej i zamierzonej opiece nad światem i nad każdym człowiekiem, zgodnie z naturą całego stworzenia, czyli ze szczególnym respektowaniem wolności. Bóg Stwórca opiekuje się stworzeniem, uczestnicząc w jego wewnętrznym życiu i przenikając je swoim Duchem, co jest źródłem i podstawą nakazu z Księgi Powtórzonego Prawa: „Będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego, przestrzegając Jego poleceń i postanowień” (Pwt 30,10). Jednocześnie w tekście biblijnym znajdujemy Boże zapewnienie o dostosowaniu poleceń Boga do naszych możliwości poznawczych i wykonawczych, co także potwierdza prawdę o tym, że Bóg zna stworzony przez siebie świat i każdą stworzoną w nim osobę. Bóg domaga się, abyśmy wypełnili plan stwórczy dla zbawienia nas i całego świata, według Jego zamysłu.

Bóg jest Miłością, dlatego prawem stworzonego przez Niego świata jest prawo miłości. Wypełniając to Boże przykazanie wobec każdego człowieka, bliźniego, możemy we właściwy sposób odpowiedzieć Bogu miłością na Jego nieskończoną miłość. Tę myśl zawiera przypowieść Pana Jezusa o miłosiernym Samarytaninie. Jezus, zainspirowany pytaniem uczonego w Prawie: „Kto jest moim bliźnim?” (Łk 10,29), opowiada przypowieść o człowieku, który, choć traktowany jako obcy, a nawet pogardzany jako ktoś niższej kategorii, kierowany miłosierdziem, niesie w potrzebie pomoc rannemu, mimo że inni, uważani za „swoich”, a może nawet przyjaciół, odmówili tej pomocy, mijając i porzucając potrzebującego jej człowieka.

Bóg w Jezusie Chrystusie stał się Bogiem z nami, Emmanuelem, aby jako prawdziwy Bóg i człowiek nauczyć nas dawania tej najważniejszej odpowiedzi Ojcu w niebie, odpowiedzi miłości. Swoim nauczaniem i życiem Jezus pokazuje, jak wypełniać Boże prawo, bo On jest Słowem Boga bardzo blisko nas. Tę bliskość z nami Słowo Boże realizuje w swoim Kościele, którego Głową jest On sam, Jezus, Bóg-Człowiek. Czyni to w tym celu, „by w Nim zamieszkała cała Pełnia i aby pojednać wszystko ze sobą” (Kol 1,19-20).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter