16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siedemdziesiąt i tysiace

Ocena: 0
905

Wszyscy dobrze wiemy: Lourdes to miejsce święte, do którego jadą chorzy z całego świata, do źródła leczącej wody. Ile było tam cudownych uzdrowień?

Od 1858 r., kiedy Matka Boża objawiła się Bernadetcie Soubirous, późniejszej świętej, tych oficjalnie zatwierdzonych przez Kościół było siedemdziesiąt: 56 Francuzów, ośmioro Włochów, troje Belgów, Niemka, Austriaczka i Szwajcar. Robotnicy, rolnicy i drobni mieszczanie, 15 osób duchownych, żołnierz zawodowy. W większości – 80 proc. – kobiety. Ich dokładnie opisane i przebadane przypadki przechowuje Biuro Orzeczeń Medycznych przy sanktuarium. Ostatni dotyczy francuskiej zakonnicy Bernadette (sic!) Moriau, z 2008 r., potwierdzony dekretem biskupim 11 lutego 2018 r., dokładnie w 160. rocznicę pierwszego objawienia. Dalsze siedem tysięcy przedstawionych w lourdzkim Biurze domniemanych uzdrowień czeka na weryfikację. A ileż jest tych, które nigdy nie zostały zgłoszone, pozostając tajemnicą tych, którzy ich doświadczyli? Ile uzdrowień duchowych – bo te pozostają pierwsze i najważniejsze, co jest oczywiste dla wszystkich, którzy poznali tajemnicę Lourdes nieco bliżej?

Rąbka tej tajemnicy stara się uchylić włoski dziennikarz Filppo Anastasi w swojej niewielkiej objętościowo, ale pełnej fascynującej treści, a przy tym bardzo konkretnej książce. Osobiście poznał on czworo cudownie uzdrowionych; troje z nich wciąż żyje. Przekazali mu oni swoje historie. Autor oddaje im głos: w najprostszy sposób opowiadają oni o rzeczach najbardziej niezwykłych, a także o najzwyklejszym życiu „po cudzie”, ukrytym i często oddanym na służbę innym chorym zmierzającym do Lourdes. Jak przyznaje autor, podczas wspólnych spotkań, rozmów, posiłków, konferencji, modlitw próbował być chłodnym kronikarzem – a stał się pośrednikiem. Ludzie ci bowiem wywołują silne emocje, nie potrafią bowiem wyjaśnić tego, co im się przytrafiło, bez aktu wiary. I ta wiara chroni ich przed poczuciem „wybrania” czy „wszechmocy”. Czują się zwyczajnymi osobami, tak jak wszyscy inni. Pozostaje pytanie: „Dlaczego ja?”. A także: „Czymże jest cud?”.

Czy oko uszkodzone w wyniku eksplozji może znów widzieć? Czy nowotwór pożerający węzły chłonne może momentalnie zniknąć? Czy dłoń niesprawna wskutek urazu może w ciągu kilku minut wrócić do normy? Czy zniszczona kość udowa może w jednej chwili się odbudować? „Kiedy ludzie pytają: »Jak się modliłeś?«, odpowiadam, że tak, jak mnie nauczono, gdy byłem dzieckiem – to wystarczy” – mówi Vittorio Micheli, rocznik 1940, uzdrowiony numer 63. A na często powtarzane pytanie: „Dlaczego właśnie tobie przydarzył się cud?”, odpowiada po prostu: „A dlaczego właśnie mnie przydarzył się rak?”.

To nie jest jeszcze jedna książka o Lourdes. To poruszające świadectwo i szukanie Sprawcy nieodgadnionego, choć z całą pewnością dowiedzionego.

Filippo Anastasi, „Tajemnice Lourdes. Prawdziwa opowieść o cudach”, przekład Elżbieta Zarych, eSPe, Kraków 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -