28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozwój bierze początek z duchowości

Ocena: 0
601

Rozwój zaczyna się w sercu, umyśle i bierze swój początek z duchowości; misją Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest apostolstwo, szerzenie wartości - przypomina asystent generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki.

fot. EpiskopatNews, Flickr

Ks. Lubowicki, w piątkowym komunikacie prezydium KSM, poinformował, że w Ośrodku na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym w dniach 16-22 lipca odbywa się Akademia Służby i Rozwoju Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod hasłem: "KSM-owskie DNA". Młodzi z całej Polski reprezentujący diecezjalne stowarzyszenia spotkali się, aby pracować nad kierunkami rozwoju.

"Rozwój zaczyna się w sercu, umyśle i bierze swój początek z duchowości. Tak jak w dwudziestoleciu międzywojennym, po odzyskaniu niepodległości Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży włączało się w ogólnopolską myśl odbudowy Państwa pod hasłem: "Budujmy Polskę Chrystusową" , tak współcześnie inspirując się ówczesnymi postawami młodzieży rozpoznaje potrzeby i na nie odpowiada. Służba Bogu i ojczyźnie poprzez szerzenie wartości we wszystkich sferach życia, to zadanie na dzisiejsze czasy, a apostolstwo to misja KSM. Ewangelizacja i wychowywanie środowisk młodzieżowych jest dzisiaj potrzebne, o czym świadczy zwołany przez Ojca Świętego Franciszka Synod - pod hasłem: "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania" - podkreśla prezydium KSM.

Przewodniczący KSM druh Patryk Czech, zwrócił zaś uwagę na możliwości, jakie daje ogólnopolska struktura organizacyjna Stowarzyszenia, które to działa pod zwierzchnim kierownictwem Konferencji Episkopatu Polski. "KSM to narzędzie apostolskie dane przez Kościół dla młodzieży i może być skuteczne, jeśli będzie wykorzystane. W związku z tymi potrzebami młodzi uczestniczą w warsztatach wspierających wzrastanie poprzez: skuteczną pracę nad sobą, naukę rozmawiania z drugim człowiekiem i jak problem może stać się szansą rozwoju. Czas ten to przede wszystkim formacja duchowa poprzez codzienną Eucharystię i rozważanie Słowa Bożego. W trakcie warsztatów niejednokrotnie pojawiła się myśl, ze młodzież katolicka zrzeszona w KSM ma mieć misję na dzisiejsze czasy i że każda parafia, każda szkoła i uczelnia to jest przestrzeń na realizację tej misji" - podkreśla prezydium KSM.

Inicjatorem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. prałat Antoni Sołtysik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Ks. Sołtysik, którego ojciec był KSM-owiczem i on sam, zanim wstąpił do seminarium, należał do KSM, spotykał się na co dzień z dawnymi członkami Stowarzyszenia. W pracy duszpasterskiej w Mszanie Dolnej (gdzie proboszczem był ks. Mieczysław Noworyta – ostatni asystent KSM), w Bieżanowie, Nowym Targu spotykał zaangażowanych parafian – KSM-owiczów. Zainspirował w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży ideę powołania ponownie do życia KSM-u. Ks. Bp Władysław Bobowski z Tarnowa, przewodniczący Komisji wraz z sekretarzem ks. Zygmuntem Bochenkiem z Brzeska podjęli tę myśl.

W 1990 r. odbyło się pierwsze spotkanie inicjujące KSM. Było to w schronisku młodzieżowym na Śnieżnicy (w archidiecezji krakowskiej) służącym przed wojną m.in. Stowarzyszeniu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu księży i młodzieży z całej Polski. Zadanie propagowania idei KSM-u podjęło czasopismo "Wzrastanie” redagowane przez ks. Bochenka. Począwszy od diecezji na południu Polski – pierwsze oddziały powstały w archidiecezji krakowskiej. Stowarzyszenie zakładano coraz dalej. Konferencja Episkopatu Polski wydała. 10 października 1990 r. dekret powołujący do życia KSM, jako organizację ogólnopolską, nadając jej osobowość prawną kościelną, a statut zatwierdziła 30 kwietnia 1993 r. Nowelizacji statutu dokonała 12 marca 1998 r. KSM uzyskał także osobowość prawną cywilną rozporządzeniem Ministra – szefa Urzędu Rady Ministrów w czerwcu 1993 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II zaakceptował reaktywowanie KSM-u. W oficjalnym przemówieniu wygłoszonym do biskupów polskich z okazji wizyty "Ad limina Apostolorum" w styczniu 1993 r. powiedział m.in.: "Niezbędny środek formacji młodych stanowią organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz więcej. Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą – Drodzy Bracia – decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję".

Dziś KSM istnieje prawie we wszystkich diecezjach, liczy ok. 20 tys. członków zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych. Ogólnopolskie spotkania szkoleniowo-formacyjne odbywają się co roku w "Domu Orłów" w Poroninie-Suchem, wybudowanym jeszcze przed wojną przez KSM-owiczów, zagrabionym przez władze w 1951 r. i udostępnionym Stowarzyszeniu w 1992 r., a także w ośrodku szkoleniowym na Śnieżnicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter