29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozeznanie powołania

Ocena: 4.7
1824

„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. (…) Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!”

fot. Pixabay.com

Względem swoich uczniów Jezus miał bardzo konkretne oczekiwania i plan. Zanim ich posłał na świat, aby ewangelizowali, przez osobisty przykład pokazuje im, jak prawdy Boże przekazywać słowem i osobistym świadectwem. Wybierając dwunastu, Jezus udziela im konkretnej władzy, aby korzystając z niej, doprowadzali innych do Boga. Przygotowuje ich do wielkich dzieł, kładąc na ich barki ciężar odpowiedzialności.

Wybrał zwykłych, prostych ludzi. Powołał ich z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnym życiowym bagażem, aby stanowili zalążek wspólnoty Kościoła. Bazował na ich talentach i umiejętnościach, aby „spalali się” dla Ewangelii. To Jezusowe zaproszenie jest wielkim zobowiązaniem – „komu wiele dano, od tego wiele wymagać będą”. Już od początku ta świadomość towarzyszyła uczniom. Głoszenie Dobrej Nowiny to nie zabawa, ale poważna sprawa. Zanim więc Jezus rozesłał swoich apostołów, udzielił im cennych rad – aby się nie zniechęcali, aby szli do zagubionych owiec, aby nie głosili siebie tylko Boga.

Wezwanie Chrystusa, aby pójść za nim, jest ciągle aktualne. W dobie sekularyzacji i dzikiego konsumpcjonizmu, które zabijają ducha, tym bardziej potrzeba stanowczego przypomnienia nauki o królestwie niebieskim. Życia się nie wybiera, życie się przeżywa. Zadaniem apostołów naszych czasów jest żyć godnie, świadczyć radośnie i pouczać miłosiernie. Takich uczniów potrzebuje Chrystus.

W jaki sposób powołuje Bóg? Jak rozpoznać subtelny głos Jego zaproszenia w dżungli codzienności? Na co zwrócić uwagę, aby nie zmarnować szansy? W podejmowaniu decyzji dotyczącej drogi życia warto zwrócić uwagę na kilka elementów: historia życia – miejsce we wspólnocie Kościoła, środowisko, w którym się żyje, rodzina i przyjaciele; wewnętrzne przekonanie – do czego czuję szczególną pasję, w czym widzę się najlepiej; znaki – w jaki sposób Pan Bóg działa i co pragnie przez pewne wydarzenia powiedzieć; talenty i umiejętności – wybierając człowieka do konkretnej misji, Bóg udziela mu niezbędnych łask, aby wypełnił swoje powołanie; zdolność do miłości – służyć nie dla zysku, ale ze względu na miłość i w trosce o zbawienie innych.

Bóg nie wybiera wyjątkowych ludzi. Bóg wybiera ludzi do wyjątkowych zadań. „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej, wikariusz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter