13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Różaniec do Granic Nieba

Ocena: 2.8
817

Jako chrześcijanie powinniśmy „czytać świat” w świetle nauczania Kościoła i wiary. - mówi Maciej Bodasiński, inicjator akcji Różaniec do Granic Nieba, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. M. Bodasiński

Po Wielkiej Pokucie, Różańcu do Granic i Modlitwie pod Krzyżem mamy kolejną inicjatywę. O co chodzi wRóżańcu do Granic Nieba?

Chodzi o to, że pokuta za grzechy i przyjęcie Bożego Miłosierdzia powstrzymały zło. Jako chrześcijanie powinniśmy „czytać świat” w świetle nauczania Kościoła i wiary. I teraz, „czytając” współczesny świat, jesteśmy przynaglani do pokuty. Różaniec Do Granic to pokuta i modlitwa w szczególnej intencji.

W uroczystość Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Miliony dzieci, którym nie pozwolono się narodzić, nie mają nawet swoich imion. Czy można być bardziej wykluczonym? Wtym roku, przez ręce Maryi, chcemy ich przyjąć, przytulić i przygarnąć. Będziemy przez modlitwę przepraszać Boga i te dzieci, którym nie pozwolono się narodzić.

Chcemy też zwrócić się do wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych zmarłych w sposób naturalny lub zmarłych tuż po porodzie, z prośbą o modlitwę za nas. Wierzymy, że one wpatrują się w Boże oblicze.

 

Jak możemy wynagradzać tym, których nie ma wśród żywych?

Proponujemy, by udając się na grób rodzinny 1 listopada, w specjalnej modlitwie zwrócić się do Boga i w tej modlitwie przepraszać również dzieci nienarodzone za to, co się stało. Trzeba otworzyć się na przebaczenie, które Bóg chce nam ofiarowywać. Chcielibyśmy w ten sposób wszystkie dzieci nienarodzone włączyć do naszych rodzin, do społeczeństwa. Tak jak pamiętamy o przodkach, bohaterach, naszej rodzinie, tak samo chcielibyśmy „rozpocząć” pamięć o nienarodzonych dzieciach.

To pierwszy element wynagrodzenia. Drugim jest jeszcze głębsze podjęcie pokuty za wszystkie grzechy, które zostały w Polsce popełnione przeciwko życiu nienarodzonych. Nie zapominajmy, że nawiedzając cmentarz w oktawie Wszystkich Świętych, możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go w intencji tych, którzy mają na sumieniu życie nienarodzonego dziecka, wyspowiadali się, ale nie zadośćuczynili do końca za swój grzech.

Od 2 do 8 listopada proponujemy także włączenie się w codzienną pokutną modlitwę różańcową z wykorzystaniem rozważań opartych na tekstach wielkich Polaków, ludzi Kościoła. Codziennie będą odbywać się transmisje z tych modlitw za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Można podejmować wszystkie inne dzieła pokutne, które zostaną wskazane przez księży proboszczów, księży biskupów. Można udać się na adorację, wziąć udział we Mszy św., podjąć post albo wreszcie zainicjować modlitwę w rodzinie.

Zachęcamy także, by zapalić dodatkowy znicz na grobach naszych bliskich, dla tych, którym nie pozwolono pojawić się wśród nas.

 

Z powodu pandemii cmentarze mogą być zamknięte. Jak wówczas będzie przebiegała akcja?

Wtedy modlimy się w innych dostępnych miejscach, wierząc, że to nie miejsce decyduje o sile modlitwy, ale nasze serce i zaangażowanie. Modlimy się w domach, w kościołach, przy kaplicach, krzyżach przydrożnych. Dla niektórych osób będzie to miejsce, w którym przebywają z konieczności, jak szpital czy nawet zakład karny.

 

Do kogo adresowana jest akcja? Tylko do tych, którzy wiedzą, że w ich rodzinie były aborcje?

Zapraszamy do udziału wszystkich. Obok tych, którzy wiedzą, że w rodzinie miała miejsce aborcja, również tych, którzy utracili dziecko nienarodzone bez żadnej winy i cierpią z tego powodu. Jak nie w naszym życiu, to w życiu rodziców, dziadków czy dalszych krewnych mogły mieć miejsce takie dramaty. W otwartej formule modlimy się ipokutujemy za wszystkie grzechy popełnione we wszystkich rodzinach.

 

Jak można włączyć się w Różaniec do Granic Nieba?

Program i formuły modlitw będą dostępne na stronie internetowej inicjatywy: RÓŻANIEC DO GRANIC. Zachęcamy, by parafie zgłaszały chęć włączenia się w akcję, informowały wiernych, przekazywały materiały promocyjne. Poinformowaliśmy o inicjatywie księży biskupów. Aktualizowane informacje będą zamieszczane na naszej stronie internetowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter