28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rewolucja pięknych ludzi

Ocena: 0
599

Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku, a jej pomysłodawcą był ks. Jacek Stryczek. Miała ona stanowić odpowiedź na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu.

fot. facebook EDK Ursus, facebook EDK Ząbki

Formuła drogi krzyżowej, która jest fizycznym wyzwaniem połączonym z medytacją, doskonale się sprawdziła. Co roku na trasę wyrusza wiele osób: starszych, młodszych, wierzących gorliwie i wątpiących. Już za kilka tygodni wielu z nich wyruszy ponownie.

Trasę rozpoczyna wspólna Msza święta, a po niej pątnicy wyruszają na nocną wyprawę. Dla wielu osób ta Msza jest bardzo ważnym spotkaniem, z którego czerpie się siłę i motywację. Wędruje się swoim tempem, samotnie lub w małych grupkach (do 10 osób), ale z zachowaniem reguły milczenia i skupienia.

– To jest tak wyjątkowe dzieło, jakiego w Kościele chyba jeszcze nie było. Tak naprawdę nie trzeba tutaj niczego potwierdzać – nie trzeba się rejestrować. Wystarczy spróbować. Na EDK można pójść będąc niewierzącym i zdarzają się takie przypadki. Wtedy to jest chyba największa radość dla organizatora – mówi lider okręgu warszawskiego i wieloletni uczestnik, Dominik Manowski.

Z roku na rok dzieło EDK coraz bardziej się rozwija. W zeszłym roku w obrębie Mazowsza łącznie zarejestrowanych było 60 rejonów, które utworzyły ponad 200 tras. W tym roku organizatorzy szacują rozwój o około 10 procent, zatem będzie to ok. 220 tras. Na Mazowszu drogi mają minimum 40 km i jest to dystans prawie maratoński (maraton ma 42 km 190 m), chociaż trasy mogą mieć nawet do 80 km w zależności od stopnia trudności.

Wędrówka nie jest łatwa. Idziemy zaopatrzeni w mobilne aplikacje ze śladem GPS i nierzadko drodze towarzyszą niesprzyjające warunki atmosferyczne – wiatr, deszcz, śnieg. Po kilku godzinach pojawia się też zmęczenie i senność. Wtedy to cierpienie, którego zaczynamy doświadczać, można ofiarować Bogu.

Czasami ktoś podupada na duchu i po prostu nie chce już iść. Ale za chwilę mija nas inny uczestnik. Wtedy wystarczy samo spojrzenie, uśmiech tej osoby i słowa otuchy „Dasz radę!”. I od razu wraca motywacja oraz poczucie, że nie jest się w tym samemu

– przekonuje Dominik Manowski.

Tradycyjnie Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w piątek przed Niedzielą Palmową lub tydzień wcześniej. Zatem w tym roku EDK będzie przypadać głównie 24 i 31 marca. Póki co w organizację włączyło się już 66 rejonów i aktywnych jest 926 tras.

24 marca w trasę będzie można wyruszyć z Ząbek, parafii Miłosierdzia Bożego (g. 20.00, 40 km), Wiązownej (g. 19.30) Cyjanowa - Bł. Hanny Chrzanowskiej, początek i koniec trasy: kościół we Wiązownej (41km), Otwocka parafii Zesłania Ducha Świętego (g. 21.00) 6 tras, wszystkie startujące z tej parafii, Otwocka – Ługowa (g. 18.00), Niebieska - bł. Karoliny Kózkówny, początek i koniec trasy: kościół pw. Miłosierdzia Bożego (43km), Warszawa (g. 20.00) Niebieska - Najświętszej Maryi Panny, początek trasy parafia Narodzenia NMP w Rososzy, koniec trasy kościół św. Anny w Wilanowie (40km), Warszawy Woli (g. 18.00) Dobry Pasterz – Niepokalanów, początek  parafia Dobrego Pasterza, koniec Sanktuarium NMP Niepokalanów (42km), Warszawy Żytniej (g. 18.00), 4 trasy z Sanktuarium św. Faustyny (47 km, 79 km, 46 km, 56 km), Warszawy Ursusa (g. 20.00), Biała - Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i z tej parafii do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (40km), Kołbieli (g. 20.00, 41 km), początek i koniec kościół Św. Trójcy w Kołbieli.

Z kolei 31 marca startują trasy z Ząbek, parafii Zesłania Ducha Świętego (g. 19.00, 43 km), Warszawy Rembertowa – (g. 18.00), wszystkie z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, 8 tras, (78 km, 57 km, 40 km, 45 km, 40 km, 41 km, 65 km, 68 km), Warszawy Pragi Południe (g. 19.00) – Fioletowa - św. Patryk, ze św. Patryka do Sanktuarium św. Ojca Pio (45 km), Sulejówka (g. 20.30) – Biała - św. Stanisława Papczyńskiego, z parafii św. Józefa do Góry Kalwarii Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego (40km), Warszawy Kantego – Żoliborza (g. 18.30), Fioletowa - św. Jana Kantego, ze św. Jana Kantego do parafii św. Jana Kantego w Legionowie (47km), Baniochy ( g. 19.30, 37 km, 44 km), obie początek i koniec kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, Magdalenki (g. 20.00 42 km, 50 km, 31 km), początek i koniec kościół św. Marii Magdaleny lub w Derdach, lub Lewiczynie, Warszawy-Służewa (g.19.30, 45 km, 42 km), z kościoła św. Dominika.

Aby się zarejestrować, należy zgłosić się do parafii organizującej trasę w danym rejonie lub wejść na stronę www.edk.org.pl. Można również zgłaszać się do swoich kancelarii parafialnych i tam zostać przekierowanym do najbliższego rejonu. Każdy zarejestrowany uczestnik dostaje pakiet zawierający rozważania w formie książeczki, odblask i gumkę na rękę.

W aplikacji, którą można pobrać na telefon organizatorzy przygotowali też specjalne rozważania, które pomagają w medytacji. W zależności od danej parafii rejestracja trwa do środy w tygodniu, w którym przypada Droga Krzyżowa lub do piątku rano. Jednak najważniejsze jest to, żeby spróbować.

Dlatego można przyjść nawet bez rejestracji od razu na Eucharystię poprzedzającą drogę. Należy wziąć ze sobą więcej ubrań na zapas, jedzenie. Każdy wyrusza na własną odpowiedzialność. Warto iść z kimś lub umówić się na kontakt telefoniczny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter