3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje w ciszy - w sam raz na Wielki Post

Ocena: 5
1326

Cisza i skupienie – to według wielu duchownych czynniki, które mogą pomóc w przygotowaniu do przeżywania świąt Wielkanocnych, najważniejszych świąt, związanych z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Wśród wielu propozycji rekolekcji wielkopostnych są również takie, które w szczególny sposób sprzyjają oderwaniu się od rzeczywistości i skupieniu na modlitwie. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Fot. pixabay.com/CCO

 W roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego można udać się na rekolekcje do Komańczy – miejsca uwięzienia Prymasa w latach 50. Dom sióstr nazaretanek, położony jest w malowniczej okolicy wsi, spinającej Beskid Niski i Bieszczady. Kult Prymasa trwa tutaj nieprzerwanie od jego śmierci. W budynku znajduje się Izba Pamięci Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, Dróżka Prymasa Tysiąclecia i Pokój Pamięci. Wśród wielu ciekawych pamiątek znajdują się tam m.in.: popiersie Prymasa z pomnika Andrzeja Kossa, szafka nocna, lampa naftowa, fotografia matki, szafka nocna, lampa naftowa, maszyna do pisania i wiele innych pamiątek przekazanych przez bliskich kard. Wyszyńskiego (w tym przez ks. Jerzego Popiełuszkę).

Za pomocą strony internetowej http://www.nazaretanki.przemyska.eu można umówić się na indywidualny pobyt w klasztorze. Jak podkreślają tubylcy, to miejsce sprzyjające rozmyślaniom podczas pieszych wędrówek po górskich szlakach, wspólnej modlitwie z siostrami, a przede wszystkim refleksji nad życiem i nauczaniem Prymasa Tysiąclecia.

Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Zostało wybudowane w XI wieku, mieści się na wyjątkowo malowniczej, wapiennej skale nad Wisłą pod Krakowem. Wyciszenie, spowiedź, modlitwa, rozmowy, duchowe wsparcie, a wszystko to pod opieką benedyktynów. Można przyjechać tam indywidualnie, rezerwując miejsce za pomocą witryny http://domgosci.benedyktyni.com/ . Można też zapisać się na grupowe rekolekcje, które w tym roku poprowadzi br. Wojciech Wójtowicz OSB – benedyktyn, kantor, pasjonat chorału i prefekt gości. Odbędą się one w terminie 19–22.03.2020 r. Zapisy przyjmowane są mailowo (rezerwacje@jg.benedyktyni.com).

Wielki Post to niezwykły czas, który prowadzi nas do najwspanialszej nocy, Wielkiej Nocy. Tej niezwykłości będziemy starali się przyjrzeć, tak jak mądrości, która w niej jest zawarta. Spróbujemy dostrzec w tym opisie pewne wskazówki, jak przeżyć święty czas czterdziestu dni

– zachęcają organizatorzy.

Uczestnicy rekolekcji grupowych będą modlić się liturgią godzin, wspólnie adorować Najświętszy Sakrament i rozważać Pismo Święte, aby w ten sposób przygotować się do świąt Paschalnych.

Oprócz zabytkowego opactwa i kościoła (które warto zwiedzić z przewodnikiem), do atutów wymienianych przez przybywających pielgrzymów zaliczana jest niezwykle malownicza okolica, sprzyjająca długim spacerom brzegiem Wisły.

Miejscem sprzyjającym wielkopostnej zadumie jest również dawny klasztor benedyktynów, dziś oblatów, położony w sercu Gór Świętokrzyskich - na Łysej Górze. To miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów, ze względu na relikwie Krzyża Świętego, znajdujące się w kaplicy Oleśnickich. Pobyt tam mogą umilić wędrówki po najstarszych górach w Polsce.

W tym roku misjonarze oblaci zapraszają młodzież męską, zainteresowaną życiem zakonnym, na rekolekcje powołaniowe. - Jeśli zastanawiasz się jaką drogą iść przez życie, przyjedź by zobaczyć, doświadczyć i poznać. Może Chrystus wzywa Cię na drogę, jaką kroczymy!?- czytamy na stronie internetowej klasztoru. W programie m.in.: codzienna Eucharystia, nabożeństwa i wspólne modlitwy, konferencje, filmy, rekreacja, okazja do refleksji w samotności, kierownictwo duchowe, kontakt z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze.

Dni skupienia i rekolekcje są bezpłatne. Odbędą się w domach oblackich. Aktualne informacje i terminy rekolekcji można znaleźć pod adresem www.powolania.oblaci.pl.

Kolejnym miejscem położonym w województwie świętokrzyskim jest Pustelnia Złotego Lasu mieszcząca się w klasztorze pokamedulskim w samym środku puszczy rytwiańskiej.

Pustelnia to nie tylko miejsce dla ducha, ale również dla ciała. W naszym małym SPA zadbamy o to, aby nasi goście poczuli odprężenie, uspokojenie i oczyszczenie organizmu, aby zapomnieli o wszystkich stresujących sytuacjach. Naszym gościom oferujemy takie atrakcje jak sauna, masaże czy fotele masujące. Dodatkowo bezpłatnie oferujemy korzystanie z mini siłowni, rowerów i kijków Nordic Walking

– czytamy na stronie internetowej ośrodka - https://pustelnia.com.pl/

Przez ponad dwa wieki w klasztorze kamedułów organizowano rekolekcje oparte na zasadach życia duchowego mnichów: milczenie, modlitwa, samotność. Obecnie, organizowane są tam rekolekcje o charterze zarówno dla duchownych jak i świeckich.

Od 19 do 22.03.2020 odbędą się tam rekolekcje ze św. Józefem dla mężczyzn „Przez ciszę do świętości” - Św. Józef – najwspanialszy mężczyzna w historii ludzkości – może być dla współczesnych mężczyzn, zwłaszcza mężów i ojców, aktualnym wzorem również w naszych czasach – zachwalają organizatorzy. Zgłoszenia udziału można dokonać poprzez formularz - https://pustelnia.com.pl/rezerwacja-pobytu-on-line/

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża zaprasza na duchowy wypoczynek w położonych na skraju Puszczy Kampinoskiej Laskach. W dniach 13-15 marca 2020 r. odbędą się tam rekolekcje ze Słowem Bożym dla dziewcząt pt. „Cisza Maryi”. Poprowadzi je ks. Marek Gątarz. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo (s.piafsk@gmail.com).

Franciszkanki zapewniają gościom duchowe towarzystwo, a także współudział w wolontariacie i wspólną modlitwę. Chociaż jest tam skromnie, wiele osób zachwala klimat panujący w klasztorze powstałym na początku XX wieku, dzięki ociemniałej hrabiance Róży Czackiej - założycielce Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, która ofiarowała zgromadzeniu rodzinny folwark.

Dom Rekolekcyjny w Laskach przeznaczony jest głównie na rekolekcje i dni skupienia dla grup i osób indywidualnych, przyjmuje na rekolekcje grupy: niewidomych, głuchoniewidomych; małżeństw, narzeczonych, nauczycieli, KIK, Odnowy w Duchu Świętym, prawników, psychologów i psychiatrów; członków różnych Wspólnot i Instytutów świeckich, księży, kleryków i osoby konsekrowane oraz wszystkich tych, którzy pragną tutaj w ciszy i skupieniu, na modlitwie, odnowić czy pogłębić swoją więź z Bogiem. Więcej informacji na stronie internetowej https://triuno.pl/.

Salus per silentium, czyli zdrowie przez ciszę: „klasztorna medytacja ukoi twe myśli, serce i duszę”, mobilizują na swojej stronie siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Od 13 do 15 marca odbędą się tam rekolekcje wielkopostne dla młodzieży „w promieniach Bożego miłosierdzia”. Zapisy można kierować do s. Pauli drogą mailową (spaulao@wp.pl) lub telefonicznie (515614679).

Modlitwę można wzbogacić o zwiedzanie pocysterskiego klasztoru i spacery. Jest on bowiem położony w pagórkowatej okolicy, należy do najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektonicznych Śląska, a jego budowle sakralne stanowią niezwykle cenną część dorobku kulturowego tego regionu.

Propozycją dla miłośników jezior jest pobyt w Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach. W dniach 6-8 marca 2020 odbędą się tu rekolekcje dla osób konsekrowanych, żyjących w świecie i dla osób przygotowujących się do tego stanu. Rekolekcje prowadzi ks. dr Jacek Stefański, urodzony w Izraelu, kapłan diecezji ełckiej, biblista, były wieloletni ojciec duchowny kleryków oraz wykładowca Pisma Świętego i języka hebrajskiego. Zgłoszenia za pośrednictwem maila: rekolekcje@wigry.pro, lub tel.: 87/566-24-99.

Osoby zainteresowane indywidualnym pobytem w Pokamedulskim Klasztorze wszystkie potrzebne informacje znajdą na stronie https://fundacja.wigry.pro/. Istnieje możliwość skorzystania z Oferty Kulturalnej Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach: zwiedzanie pokoi tematycznych, celi kamedulskiej, zwiedzanie kompleksu poklasztornego wraz z przewodnikiem, degustacja potraw kuchni kamedulskiej i regionalnej, dla chętnych warsztaty kulinarne z tajników kuchni klasztornej, dla chętnych projekcja filmu o życiu i codzienności ojców kamedułów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter