26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rady dla męża i żony

Ocena: 0
1740

W małżeństwie jest zupełnie jak w zakonie – słyszymy często na zakończenie rekolekcji Spotkań Małżeńskich. Jak to?

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Pomiędzy tym, że życie małżeńskie i życie rodzinne jest „w świecie”, a równocześnie może być formą życia poświęconego Bogu, nie tylko nie ma sprzeczności, ale istnieje głęboka spójność.

Osoby życia konsekrowanego ślubują wypełnianie w swoim życiu rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Są to niezwykle zwięźle ujęte zasady moralności zakonnej, życia całkowicie oddanego Bogu. I mają one swój bardzo szczególny wyraz w życiu małżeńskim.

Narzeczeni ślubują sobie przy ołtarzu miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że nie opuszczą się aż do śmierci. Są to swego rodzaju rady, odpowiadające tradycyjnym radom ewangelicznym.

 

Miłość, wierność i uczciwość

Miłość zaczyna się na ogół od uczuć zakochania, fascynacji, ciekawości, czułości, pożądania. Później te uczucia często zmniejszają swoją intensywność, pojawiają się inne, trudne uczucia. Ale właśnie wtedy dopiero miłość zaczyna naprawdę dojrzewać. Na zakończenie jednych z naszych rekolekcji Marek powiedział: „Myślałem, że nic nas już nie łączy. Te uczucia, które nas kiedyś łączyły, zupełnie się wypaliły. Tymczasem odkryłem tutaj, że to, co przeżyliśmy razem, nasza wielka życiowa przygoda, wywołuje we mnie dzisiaj radość, satysfakcję, poczucie spełnienia. Rozpoznałem Boże prowadzenie. Zobaczyłem w naszej domowej codzienności, co to znaczy, że »miłość cierpliwa jest«”. A jego żona dodała: „W bardzo trudnym dla mnie czasie po utracie pracy dostałam tak ogromne wsparcie od męża, że mogłam się pozbierać”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych biskupów
Tymoteusza i Tytusa
Uzdrawiajcie chorych i mówcie im:
«Przybliżyło się do was królestwo Boże»

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter