5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący KEP: bez światła wiary nie ma ostatecznego rozwoju człowieka

Ocena: 0
329

„Bez światła wiary, będącej owocem Ducha Świętego nie ma także ostatecznego rozwoju człowieka do jego ostatecznych przeznaczeń" – mówił w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego abp Stanisław Gądecki.

Fot. facebook.com/Abp.Gadecki

W katedrze poznańskiej Przewodniczący Episkopatu udzielił dorosłym katechumenom sakramentu chrztu św.

W uroczystości, która zazwyczaj odbywa się w Wigilię Paschalną, uczestniczyło 7 katechumenów, którzy przyjęli sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrzest, Komunię św. i bierzmowanie, oraz 5 osób dorosłych, które prosiły o sakrament bierzmowania.

Metropolita poznański w homilii porównał życie człowieka i jego rozwój do obrazu dojrzewającego drzewa. Mówił, że tak jak drzewo rośnie w dół i w górę, a te dwa dążenia nie rozrywają drzewa, podobnie człowiek, z jednej strony osadza się w materii, z drugiej zaś jego życie jest wychylone ku górze, ku duchowi.

Bardzo musimy dbać o całościowy rozwój człowieka

- przekonywał abp Gądecki. Nawiązał do obrazu zaczerpniętego ze starożytności, według którego świat został stworzony z czterech podstawowych, istotnych elementów: z ziemi i wody, powietrza i ognia.

Zaznaczył, że „człowiek potrzebuje światła Ducha Świętego, który dokonuje w nim dojrzałości nieziemskiej".

Naszą ziemią jest natura człowieka. Księga Rodzaju uczy, że jesteśmy nicością i wszystkością ze względu na naszą naturę. Nicością, bo człowiek został stworzony z prochu i do prochu wraca. Z drugiej strony człowiek niesie w sobie wszystkość, bo Bóg stworzył człowieka do nieśmiertelności

- podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Działanie Ducha Świętego jest jak działanie deszczu. Jeden i ten sam deszcz przynosi różne skutki w różnych roślinach. Każdy według własnej natury może rozwijać się dzięki Duchowi Świętemu. Z kolei powietrze, które daje drzewu możliwość wychylenia się, rozpostarcia, wydania owocu, przypomina nam o świecie kultury, czyli tym wszystkim, co czyni człowieka bardziej ludzkim

- mówił abp Gądecki.

Nawiązując do czwartego elementu świata, czyli ognia, metropolita poznański zwrócił uwagę na światło słońca. „Bez jego światła i ciepła nie ma rozwoju i wzrostu większości roślin. Bez światła wiary, będącej owocem Ducha Świętego nie ma także ostatecznego rozwoju człowieka do jego ostatecznych przeznaczeń” – podkreślił abp Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter