25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeor Jasnej Góry: z radością oczekujemy na pieszych pielgrzymów

Ocena: 0
318

- Jasna Góra jest przygotowana na spotkanie z pieszymi pielgrzymami, z radością przyjmiemy każdego, oczekujemy i zapraszamy - mówi przeor częstochowskiego klasztoru, o. Samuel Pacholski przed zbliżającym się pierwszym sierpniowym pielgrzymkowym szczytem.

fot.www.twitter.com

W najbliższym tygodniu, na uroczystość odpustową Wniebowzięcia NMP do Sanktuarium dotrzeć mają tysiące pątników.  Jasnogórski przeor podkreśla, że paulini oczekują na pielgrzymów, zwłaszcza pieszych, z tym większą radością, że „jest pewien niedosyt po ubiegłym roku, kiedy ograniczenia sanitarne właściwie uniemożliwiły pielgrzymowanie takiej liczby osób, które chciałby w pielgrzymkach wziąć udział”. - W tym roku te obostrzenia nie są już tak restrykcyjne, dlatego mamy nadzieję, że przyjdzie wielu pątników - zauważa o. Pacholski i dodaje: „po ponad roku, kiedy żyjemy z koronawirusem, nauczyliśmy się jak się chronić, jak zachowywać się bezpiecznie, wielu jest zaszczepionych, to wszystko stwarza warunki, które pozwalają z optymizmem patrzeć na tegoroczne pielgrzymowanie”.

Na pytanie kim jest pieszy pielgrzym o. Przeor odpowiada, że „to przede wszystkim wielki czciciel Matki Bożej, on wyrusza, by spotkać się z Matką, by przynieść Jej swoje troski, kłopoty, radości i dziękczynienie, ale także szerzej, by prosić o ustanie pandemii, za Kościół w Polsce, rodziny”. Podkreśla, że „jesteśmy bardzo wdzięczni pielgrzymom pieszym, bo to jest rzesza ludzi, która przez kilka, czy kilkanaście dni trwa na modlitwie, uczestniczy w rekolekcjach w drodze i przynosi to pielgrzymowanie jako osobiste wotum, które składa tu, u stóp Matki Bożej”. Przeor Jasnej Góry przypomina, że „pielgrzymka to nie turystyka piesza, każda ma swój rytm, program, gdzie jest Eucharystia, modlitwa, są konferencje. To bardzo dobrze przygotowane rekolekcje w drodze, a my, w Polsce, mamy w tym spore doświadczenie”.

- Każda diecezja ma swoją pielgrzymkę, to świadectwo naszej wiary, to fenomen - podkreśla paulin i dodaje, że „jest to coś, co buduje naszą tożsamość”. O. Samuel Pacholski wyraża radość, że „ta forma pobożności ludowej, podtrzymywana głównie przez ludzi świeckich, jest tak żywa, że dojrzewa i zmienia się nieco w formie, ale ciągle jest aktualna i znajduje nowych zwolenników”. Pierwsza duża grupa pieszych pielgrzymów przybywa na Jasną Górę na 15 sierpnia, kiedy obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jasnogórski przeor zauważa, że święto przypomina o wyjątkowej miłości Boga, która w sposób niezwykły objawiła się wobec Maryi.

Maryja z ciałem i duszą została wzięta do nieba, w tej tajemnicy jest też obietnica dla każdego z nas, że takie jest ukierunkowanie naszego życia, my też idziemy do nieba. Ta droga zaczyna się tu na ziemi, ma swoje etapy, swoją historię, tajemnice radosne, chwalebne, bolesne, różnie się w tych tajemnicach odnajdujemy - czasem mamy kłopot, by interpretować je w świetle Ewangelii, ale Ci, którzy pielgrzymują zdają sobie sprawę, że rozpoczynają etap,  kończący się dla nich w niebie. A Maryja, która z nieba spogląda dodaje odwagi, męstwa i pewności, że są na właściwej drodze

- mówi o. Pacholski.

- Zapraszamy na Jasną Górę. Z radością oczekujemy na każdego - podkreśla jasnogórski przeor zapewniając, że paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie i przypominają o respektowaniu koniecznych zasad sanitarnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter