18 lipca
czwartek
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas: mamy zadanie powrotu do źródeł i odzyskania pierwotnej świeżości Ewangelii

Ocena: 0
896

W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do łowickiego świadectwa Jana Pawła II – mówił w niedzielę w Łowiczu prymas Polski abp Wojciech Polak. Przyznał, że obecny czas jest trudny dla Kościoła i wezwał, by "wszyscy, duchowni i świeccy odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii".

fot. Episkopat Polski

Prymas Polski wziął udział w niedzielnych obchodach Dnia Papieskiego w Łowiczu oraz przewodniczył uroczystemu nabożeństwu z okazji 350. rocznicy konsekracji miejscowej bazyliki katedralnej.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że jubileusz jest okazją, by dziękować Bogu za to miejsce i za wszystkich, którzy na przestrzeni minionych wieków, swoją modlitwą i wiarą wypełnili ten Boży dom zbudowany w sercu ongiś prymasowskiego Łowicza. Wspominał m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II, który odwiedził Łowicz w czerwcu 1999 roku.

"W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do Jego łowickiego świadectwa. Będąc tutaj, wśród was, święty Jan Paweł II przywoływał wówczas – jak pewnie dobrze pamiętacie – bogatą historię łowickiej ziemi. Wskazywał, że ta pradawna kolegiacka świątynia, a dzisiaj katedra, stała się również miejscem wiecznego spoczynku wielu rezydujących w Łowiczu przez wieki arcybiskupów gnieźnieńskich – prymasów Polski" – mówił hierarcha.

Przywołał również słowa papieża Polaka, który nawiązując wówczas do łowickiej ziemi, "tak hojnie ubogaconej – jak sam wtedy podkreślił – tradycją chrześcijańską i wiarą ludu, który pomimo dziejowych burz zawsze niezmiennie trwał przy Chrystusie i Jego Kościele".

Prymas przestrzegał przed pokusą samowystarczalności, samozadowolenia i redukowania Kościoła do własnych ambicji i wyobrażeń. Jak bowiem przyznał, 350-lecie konsekracji łowickiej świątyni, przypada w "niewątpliwie" trudnym czasie dla Kościoła. Abp Polak przywołując słowa papieża Franciszka, namawiał wszystkich członków "ludu Bożego" do zaangażowania, nawrócenia osobistego i wspólnotowego, by właśnie w ten sposób odpowiedzieć na zło.

"To jest naprawdę zadanie nas wszystkich. To jest wezwanie, byśmy wszyscy, duchowni i świeccy, powrócili do źródeł i odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii. To jest i musi być nasze wspólne przekonanie, że nasze nawrócenie, że nawrócenie każdej i każdego z nas, że nasza świętość są rzeczywiście potrzebne dziś całej wspólnocie Kościoła" – podkreślił metropolita gnieźnieński. Jak zaznaczył, "tylko w ten sposób będziemy mogli przełamać naszą niepewność i pokonać wszystkie kryzysy".

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Łowicza, członkowie wspólnoty parafialnej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni i biskupi z ordynariuszem diecezji łowickiej bp. Andrzejem Dziubą.

Bazylika katedralna w Łowiczu zbudowana została w XV wieku, a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XVII stulecia. Konsekracji świątyni dokonał 14 października 1668 r. arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Prażmowski. W 1992 r. kościół stał się katedrą, a siedem lat później papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Kolegiata jest nazywana "Mazowieckim Wawelem" - jest bowiem miejscem pochówku 12 prymasów Polski, którzy od 1136 r. często rezydowali w Łowiczu będącym ich własnością. W 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

"Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie"

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie bł. Szymona z Lipnicy, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 3, 13-20; Ps105; Mt 11, 28-30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -