25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Procesja z okazji uroczystości Matki Bożej Łaskawej

Ocena: 3.3
429

Ulicami Starego Miasta 13 maja przeszła procesja różańcowa w hołdzie wdzięczności Matce Bożej Łaskawej, patronce Stolicy. Procesja zakończyła się Mszą świętą odpustową w kościele jezuitów przy ul. Świętojańskiej 10. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Wojciech Żmudziński SJ.

Fot. arch. idziemy.pl

Uroczystości ku czci Matki Bożej Łaskawej, której wizerunek znajduje się w sanktuarium ojców jezuitów, przeżywane są zawsze w drugą sobotę maja. Tym razem wydarzenie zbiegło się z kolejną rocznicą objawień fatimskich - 13 maja.

Jak zaznaczają ojcowie jezuici, corocznie organizowana procesja różańcowa, która przechodzi uliczkami Starego Miasta, jest wyrazem wdzięczności Matce Bożej Łaskawej za Jej opiekę nad Warszawą i całą Ojczyzną.

W homilii podczas Mszy św. odpustowej o. Wojciech Żmudziński SJ zauważył:

Osoba, która doświadczyła miłości i dobra od innych, łatwiej dostrzega w świecie, i w ludziach, to, co dobre. Widzi dobro w świecie, który go otacza. Radości i pogodnego spoglądania na rzeczywistość nic nie jest w stanie chrześcijaninowi odebrać, ani więzienie, ani choroba, ani wojna, ani kłopotliwy sąsiad, ani irytujący polityk. Nic nie jest w stanie odebrać nam pogody ducha. Jeśli jej w sobie nie masz, proś o nią dzisiaj, w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, Patronki Stolicy.

Organizatorem procesji są jezuici oraz Męskie Wspólnoty Różańcowe.

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 r. W tym czasie wielkie żniwo zbierała szerząca się epidemia. Władze miasta, z inicjatywy ks. Orsellego, rektora kolegium pijarów, zarządziły szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Wizerunek Maryi niesiono w procesji wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Epidemia wycofywała się, a po o cudownym ocaleniu ludności i miasta przyjęto uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter