2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawda wśród czczej gadaniny

Ocena: 4.83333
2316

„Przez swoją śmierć Chrystus wyzwala nas od grzechu; przez swoje zmartwychwstanie otwiera nam dostęp do nowego życia. (...) Dokonuje ono przybrania za synów, ponieważ ludzie stają się braćmi Chrystusa, jak sam Jezus nazywał uczniów po zmartwychwstaniu: »Idźcie i oznajmijcie moim braciom« (Mt 28,10; J 20,17)” (KKK 654).

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Dzisiejsza uroczystość poucza nas o najważniejszych prawdach naszej wiary. Wśród nich znajduje się szczególnie ta, że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi, synami i córkami. Na tę prawdę zwraca uwagę Katechizm Kościoła Katolickiego już od pierwszego punktu, na to zwraca uwagę również papież Franciszek od punktu 111, kiedy stara się w ostatniej adhortacji Christus vivit przypomnieć „rzecz najważniejszą, rzecz pierwszą, która nigdy nie może być przemilczana”. Mówi tam o Bogu, który jest miłością, przechodząc natychmiast do tego, że jest On Ojcem.

Również samo zmartwychwstanie niesie ze sobą potężną konsekwencję: On żyje! Czy będziemy to wyśpiewywać, czy też recytować, warto, byśmy nie stracili okazji do bliższego przyjrzenia się temu faktowi. „On żyje! Trzeba to często przypominać, ponieważ grozi nam, że będziemy przyjmowali Jezusa Chrystusa tylko jako dobry przykład z przeszłości, jako wspomnienie, jako kogoś, kto nas zbawił dwa tysiące lat temu. To by na nic się nie zdało, zostawiłoby nas takimi samymi, jakimi byliśmy wcześniej, nie wyzwoliłoby nas. Ten, który napełnia nas swoją łaską, Ten, który nas wyzwala, Ten, który nas przemienia, Ten, który nas leczy i umacnia, to Ktoś, kto żyje. To zmartwychwstały Chrystus, pełen życia nadprzyrodzonego, przyodziany w nieskończone światło. Dlatego św. Paweł powiedział: »Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara« (1Kor 15,17)” (Franciszek, Christus vivit, 124).

We wszystkich opisach zmartwychwstania pojawia się ważny świadek: Maria Magdalena, „Apostołka Apostołów”, jak nazywa się ją we Mszy jej poświęconej. Jej świadectwo, które z początku wydaje się „czczą gadaniną” (grecki termin tu użyty występuje tylko raz w Piśmie Świętym), zostaje jednak potwierdzone świadectwem Piotra. Tak też będzie przekazywane dalej przez chrześcijan: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi” (Łk 24,34). Franciszek, Piotr naszych czasów, jest widzialnym fundamentem Kościoła (por. KKK 936), który upewnia nas w drodze za Chrystusem zmartwychwstałym i pomaga, byśmy spośród różnych „czczych gadanin” potrafili rozróżnić te, które niekoniecznie takimi są, od tych, którymi rzeczywiście nie trzeba sobie głowy zaprzątać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter