4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praskie Dzieciątko Jezus

Ocena: 2.305
2184

Figurka Praskiego Dzieciątka Jezus znajduje się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w czeskiej  Pradze. W kronice łask i cudów zapisane są świadectwa ludzi, którzy doświadczyli wielu łask od Dzieciątka Jezus.

Praskie Dzieciątko Jezus, fot. Fotobanka ČTK, René Fluger/wikimedia commons, licencja CC BY-SA 3.0

W Świętym Dzieciątku z Pragi rozważamy piękno dzieciństwa i umiłowanie, jakie Jezus Chrystus zawsze okazywał maluczkim, jak czytamy o tym w Ewangelii (por. Mt 10,13-16). Ileż dzieci jednak nie jest kochanych ani przyjętych, ani szanowanych! Ileż pada ofiarami przemocy i wszelkich form wykorzystywania przez osoby bez skrupułów! Oby nieletni mogli się spotykać z tym szacunkiem i tą uwagą, na jaką zasługują: dzieci są przyszłością i nadzieją ludzkości

– mówił Benedykt XVI, gdy w 2009 roku modlił się przed figurką Praskiego Dzieciątka Jezus w karmelitańskim kościele Matki Bożej Zwycięskiej.

Rzeźba wielkości 45 centymetrów przedstawia małego Jezusa w wieku około trzech lat. Ubrany jest w piękne królewskie szaty. Na głowie ma złotą koronę - dar Benedykta XVI. Dzieciątko w lewej ręce trzyma kulę z krzyżem, prawą zaś błogosławi.  

Historia słynącej cudami figurki Dzieciątka Jezus rozpoczyna się w Hiszpanii. Jak głosi legenda mały Jezus ukazał się pewnemu mnichowi z klasztoru Karmelitańskiego. Zakonnik wyrzeźbił figurkę Dzieciątka, która stała się przedmiotem kultu.

Rzeźba przybyła do Pragi dzięki hiszpańskiej księżnej Marii Manrique de Lara, która wyszła za mąż za czeskiego szlachcica. Figurkę Jezusa otrzymała w posagu od matki – jako rodzinną pamiątkę. Później jej córka księżna Polyxena Lobkowitz w 1628 roku  podarowała Dzieciątko klasztorowi karmelitów bosych przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Pradze. Kiedy przekazywała zakonnikom figurkę powiedziała przełożonemu:

Mój Ojcze, przyniosłam co mam najdroższego. Czcijcie to cudowne Dzieciątko Jezus, a od tej chwili nic waszemu Zgromadzeniu nie zabraknie.

W niedługim czasie jej słowa spełniły się. Dzieciątko Jezus opiekowało się Zgromadzeniem w sposób szczególny.

W święto Imienia Jezus w 1644 r. w klasztorze poświęcono kaplicę Dzieciątka Jezus i dzień ten ustalono jako świąteczny. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 1655 roku figurkę ukoronował biskup de Corti.

W XVIII w. kult Dzieciątka Jezus rozszerzył się poza granice Czech, szczególnie we Włoszech, a w XIX wieku przeniknął też do Ameryki, Australii i Polski.

Wielkim czcicielem Dzieciątka był o. Anzelm Gądek Karmelita Bosy urodzony w 1884 roku. Jego zawołaniem było „Mieć zawsze Dziecię Jezus w sercu swoim”. W 1914 r. założył Bractwo Dzieciątka Jezus w Krakowie, a 1921 r. wspólnie ze świecką Karmelitanką Janiną Kierocińską założył Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Obecnie obydwoje są Sługami Bożymi. Kult Dzieciątka Jezus rozszerzył się poza ramy Karmelu i jest czczony również w parafiach.

MODLITWA BENEDYKTA XVI U STÓP PRASKIEGO DZIECIĄTKA JEZUS

Panie Jezu!
Widzimy Cię jako Dziecko i wierzymy, że Ty jesteś Synem Bożym, który przez Ducha Św. stał się człowiekiem w łonie Maryi Dziewicy. Tak jak w Betlejem, także i my razem z Maryją i Józefem, aniołami i pasterzami adorujemy Cię i wyznajemy naszym jedynym Zbawicielem. Stałeś się ubogim, aby nas swym ubóstwem ubogacić; daj nam, abyśmy nigdy nie zapominali o ubogich i o wszystkich, którzy cierpią.
Strzeż nasze rodziny, błogosław wszystkie dzieci świata i spraw, aby zawsze panowała między nami miłość, którą Ty nam przyniosłeś i która czyni nasze życie bardziej szczęśliwym. Daj wszystkim, o Jezu, uznać prawdę Twego Narodzenia, aby wszyscy poznali, że Ty przyszedłeś przynieść całej rodzinie ludzkiej światło, radość i pokój.
Ty jesteś Bogiem i żyjesz, i królujesz z Bogiem Ojcem, w jedności Ducha Św., przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Źródło: www.karmel.pl, o. Paweł Ferko OCD, mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl, czechtourism.com

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter