22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznaj Biblię na UKSW

Ocena: 0
169

– Biblia zawsze była mi bliska, ale nie miałem okazji jej bardziej zgłębić. Potrzebowałem, żeby ktoś kompetentny wyjaśnił mi pewne rzeczy, zwłaszcza pod względem historycznym – mówi Zbigniew Wrona, student drugiego roku Podyplomowego Studium Formacji Biblijnej UKSW. – Studia spełniły moje oczekiwania w stu procentach. Zajęcia są prowadzone profesjonalnie, wykładowcy zawsze są świetnie przygotowani.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Jeszcze tylko do 27 września przyjmowane są zgłoszenia na dwuletnie studia zaoczne, które dają kompetencje do prowadzenia duszpasterstwa biblijnego. PSFB to propozycja dla liderów grup parafialnych, animatorów ruchów kościelnych, a także osób konsekrowanych, katechetów i rodziców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. Studia może też podjąć każdy, kto chce lepiej poznać Pismo Święte.

Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty, od godz. 8 do 14.45. Opłata za rok studiów wynosi 1500 zł. W programie są przedmioty dotyczące wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu, a także m.in. geografia i kultura starożytnego Bliskiego Wschodu, historia Biblii, metody pracy duszpasterskiej z Biblią, Biblia w wychowaniu czy Biblia w kulturze zachodniej i kulturach świata. W tym roku planowane jest uruchomienie dodatkowych kursów języka greckiego i hebrajskiego dla osób, które chcą samodzielnie czytać Pismo Święte w oryginale.

– Specyfiką naszych studiów jest łączenie dwóch składników: wiedzy merytorycznej oraz formacji duchowej – wyjaśnia ks. dr hab. Waldemar Linke, wykładowca UKSW. – Kompetencje merytoryczne są związane ze znajomością historii tekstu, jego tła kulturowego i języków, w których został napisany. Ale oprócz tej wiedzy istotne jest formowanie człowieka, jego postawy religijnej. I na to też chcemy zwracać uwagę: pokazywać, czym jest Pismo Święte w znaczeniu teologicznym, jak tekst biblijny żyje w Kościele.

– To bardzo praktyczna, konkretna wiedza – ocenia Zbigniew Wrona. – Można dostać wskazówki, w jaki sposób najlepiej czytać i rozważać Pismo Święte, czego unikać, jak nie wpaść w pułapki. Dzięki tym studiom przyjmuję Słowo Boże w dojrzalszy sposób – zwraca uwagę. Do nauki w PSFB zachęca jednak nie tylko osoby zaangażowane w życie Kościoła, ale także poszukujące. – W czasie wykładów można nie zgadzać się z pewnymi tezami, zadawać pytania i wyrażać swoje opinie. Wykładowcy potrafią przyjąć odmienny punkt widzenia, traktują wszystkich studentów z szacunkiem – podkreśla.

PSFB działa na UKSW już od dziecięciu lat. – Widać, że są to studia potrzebne, wciąż przyciągające osoby zainteresowane – mówi ks. Waldemar Linke.

Więcej informacji na stronie internetowej www.teologia.uksw.edu.pl/node/1545

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -