3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Postawa ucznia

Ocena: 0
4511

Są rzeczy stare, jak Ewangelia, które zachowują świeżość

Umberto Eco pod koniec ubiegłego tysiąclecia porównał świat katolicki do użytkowników oprogramowania Macintosha, a protestantyzm do użytkowników komputerów kompatybilnych z MS-DOS. Dla niego Macintosh jest kontrreformistą, został inspirowany ratio studiorum jezuitów, jest wesoły, przyjacielski, pojednawczy, mówi wiernym, jak muszą krok po kroku dotrzeć do „królestwa niebieskiego” – czyli chwili, w którym wydrukowany zostanie dokument. Mają oni katechizm, w którym istota objawienia zawarta jest w prostych formułach. Są też piękne i czytelne ikony. W tym systemie każdy ma prawo do zbawienia.

DOS zaś jest, wedle Eco, protestantem, a nawet kalwinistą. Umożliwia swobodną interpretację pism, wymaga trudnych osobistych decyzji, narzuca użytkownikowi subtelną hermeneutykę i przyjmuje za pewnik ideę, że nie wszyscy mogą osiągnąć zbawienie. Aby system działał, trzeba samemu zinterpretować program; daleko tu od barokowej społeczności biesiadników, użytkownik zamyka się w samotności swojej własnej wewnętrznej udręki.

Włoski pisarz odpowiada też na uwagę, że wraz z przejściem do systemu Windows wszechświat DOS-owy zbliżył się bardziej do tolerancyjnego świata Machintosha. To prawda, mówi, „Windows reprezentuje schizmę w stylu anglikańskim, wielkie ceremonie w katedrze, ale zawsze istnieje możliwość powrotu do DOS, aby zmienić rzeczy zgodnie z dziwacznymi decyzjami”.

Od czasu, gdy Umberto Eco sięgnął do tej analogii, wiele się zmieniło w świecie oprogramowań i w relacjach Kościoła ze wspólnotami powstałymi po reformacji. Oferta informatyczna stała się bogatsza, ale też szerszy stał się wachlarz tych, którzy starają się żyć Ewangelią. W obu obszarach istotne jest zaangażowanie. Pomimo marketingu korzystanie z informatyki nie jest czymś banalnym. Wymaga przynajmniej drobnego wysiłku, aby się uczyć, co oznaczają proste polecenia lub ikony. Oczywiście, im więcej chce się osiągnąć – np. prowadzić sprawną bazę danych, mieć piękne prezentacje czy obrabiać zdjęcia – tym wysiłek jest większy.

Również aby sprawnie poruszać się w przestrzeni Ewangelii, stale trzeba zachować postawę ucznia. Jak w przypadku elektronicznego sprzętu, trzeba wciąż sięgać do instrukcji lub pokornie pytać doświadczonych przewodników. Czuwać, aby wirusy nie wkradły się i narobiły szkody, nie dać się nabrać na stary sofizmat, że nowe znaczy lepsze. Są rzeczy stare, jak Ewangelia, które zachowują świeżość.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter