24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomimo Roku Jakubowego znacznie mniej pielgrzymów w Santiago de Compostela

Ocena: 5
769

„Z powodu pandemii Covid-19 liczba pielgrzymujących do Santiago de Compostela jest znacznie mniejsza, pomimo trwającego Roku Jakubowego (Xacobeo)" - podkreśla w rozmowie z PAP przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w hiszpańskiej Galicji, Ewa Pawłowska.

Fot. cathopic.com

W Santiago jest sporo ludzi, ale to w większości Hiszpanie z innych części kraju i mieszkańcy Galicji, jest mało grup z zagranicy

- zaznacza Pawłowska.

Organizacja polonijna zawiesiła działalność punktu informacyjnego dla polskich pielgrzymów i nie prowadzi już skierowanego do nich bloga.

W ostatnią niedzielę pojawiło się pierwsze ognisko zakażeń wśród grupy pielgrzymów, ośmiu z nich zostało odizolowanych w schronisku w Lugo. Wśród zakażonych nie ma Polaków – mówi wiceprzewodniczący Stowarzyszenia, ks. Roman Wcisło.

Pomimo pandemii, polski ksiądz wznowił prowadzenie schroniska przy Europejskim Centrum Pielgrzymkowym i Pastoralnym Młodzieży im. Jana Pawła II na Monte de Gozo, kilka km od Santiago.

Stosujemy zalecane środki ostrożności, np. obłożenie schroniska zostało zmniejszone do 30 proc.

- wyjaśnia ks. Wcisło.

Kapłan dodaje, że mimo pandemii w schronisku pojawiają się czasem polscy pielgrzymi, choć jest ich niewielu. Najczęściej przylatują najpierw do Porto w Portugalii i stamtąd wędrują tzw. szlakiem portugalskim. Część z nich zatrzymuje się w „polskim schronisku" na Monte de Gozo. Według danych biura pielgrzymów, w latach przed pandemią do Santiago de Compostela przybywało ok. 5 tys. Polaków rocznie.

W Kościele katolickim Rok Jakubowy, nazywany również Rokiem Świętym lub Xacobeo, obchodzony jest wówczas, gdy przypadające 25 lipca święto Jakuba Apostoła wypada w niedzielę. Zdarza się to co 5, 6 lub 11 lat. Podczas Xacobeo do położonego w Galicji Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób świętego, przybywa znacznie więcej pielgrzymów z całego świata niż zwykle. Podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego spodziewano się 10 mln turystów i pielgrzymów - pandemia zniweczyła te plany.

Realizowany jest przedstawiony przez władze miasta program jubileuszowych obchodów, ale sytuacja epidemiczna jest niestabilna i nieprzewidywalna. W każdej chwili mogą nastąpić zmiany w programie lub odwołanie wydarzeń

- mówi przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w hiszpańskiej Galicji.

25 lipca odbędzie się uroczysta Msza św. w katedrze, w której znajduje się sarkofag z relikwiami Apostoła. Swój udział zapowiedział w niej król Hiszpanii Filip VI oraz przedstawiciele rządu. Tradycyjnie król złoży ofiarę św. Jakubowi, a osiem osób rozkołysze największą na świecie kadzielnicę umieszczoną pod kopułą katedry, tzw. Botafumeiro.

Z powodu utrudniającej pielgrzymowanie pandemii, papież Franciszek zdecydował, że obchody Xacobeo będą celebrowane, po raz pierwszy w historii, dwa lata z rzędu - w 2021 i w 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter