22 października
wtorek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po co sanktuaria? Obrady na Jasnej Górze

Ocena: 5
1016

O tym, jak włączyć sanktuaria w dzieło Nowej Ewangelizacji, jak je uczynić dynamicznymi ośrodkami promieniującymi religijnie w diecezjach i regionach rozmawiali na Jasnej Górze kustosze polskich sanktuariów.

fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl

Na potrzebę „zdynamizowania sanktuariów” w duszpasterstwie zwrócił uwagę paulin o. Mariusz Tabulski, konsultor Komisji Maryjnej. Podkreślił, ze najgłębszym sensem sanktuariów jest przyprowadzanie ludzi do Chrystusa.

– Trzeba nam uczyć się od Maryi gorliwości, ufności, dynamizmu w prowadzeniu wiernych do Jezusa, bo nam jako duszpasterzom nam się często nie chce, marudzimy i dlatego takie spotkanie jest potrzebne, po to, aby dodać trochę ducha, tym wszystkim, którzy są odpowiedzialni za sanktuaria, obudzić te miejsca – wyjaśniał paulin cel spotkania kustoszy.

Bp Adam Wodarczyk, członek zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterskiej KEP, podkreślił, że sanktuaria to „miejsca strategiczne’ ewangelizacji. Zwrócił uwagę, na potrzebę dobrego przygotowania tych, którzy takie miejsca prowadzą na docieranie do ludzi, którzy od wiary odeszli lub się religijnie pogubili a z przyczyn choćby turystycznych trafiają do miejsc świętych.

O. Henryk Dereń kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu w diec. świdnickiej podkreślił, że w dzisiejszym świecie, który sprzyja duchowemu pogubieniu człowieka czy wręcz daje się zauważyć „analfabetyzm religijny”, sanktuaria są miejscami, gdzie można odbudowywać duchową kondycję. – Należy zachęcać do odkrywania także mniejszych sanktuariów, które niekiedy mają bogatą historię a jako miejsca święte sprzyjają refleksji, modlitwie czy zmianie życie uważa o. Dereń.

Obradująca dziś także w Częstochowie Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski zapowiedziała przygotowanie vademecum dla duszpasterzy, a zwłaszcza kustoszy sanktuariów na temat ożywienia kultu maryjnego. Prace nad takim dokumentem potrwają około roku.

Abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji ma nadzieję, że dzięki vademecum kult Matki Bożej rozwijał się będzie nie tylko w liturgii, modlitwie, ale też miał przełożenie na codzienne życie wiernych. W vademecum znaleźć by się miały takie kwestie jak troska o kult maryjny w liturgii, formacja mariologiczna księży, ale także wskazówki duszpasterskie - poinformował o. prof. Grzegorz Bartosik, konsultor Komisji.

Spotkanie kustoszów sanktuariów z całej Polski było jednym z punktów dwudniowej ogólnopolskiej konferencji „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu”, która dziś rozpoczęła się na Jasnej Górze. Konferencja odbywa się z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Gdzie jednak wzmógł się grzech,
tam jeszcze obficiej rozlała się łaska.

Dziś w Kościele:
wtorek XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 5,12.15b.17-19.20b-21, Ps 40, Łk 12,35-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -