16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do Piekar Śląskich powraca pielgrzymka mężczyzn (30 maja)

Ocena: 0
1488

Po rocznej przerwie w niedzielę 30 maja w Piekarach Śląskich odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Maryi Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Liczba pielgrzymów zostanie jednak ograniczona do 10 tys., a uczestników będą obowiązywały zasady sanitarne. Początek dorocznych uroczystości o godz. 8.30.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Podczas pielgrzymki jej uczestnicy będą modlić się w intencji oddalenia epidemiologicznego zagrożenia oraz o przywrócenie osobom chorującym łaski zdrowia. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi homilię.

Zaproszenie na modlitewne spotkanie wystosował do diecezjan abp Wiktor Skworc metropolita katowicki, który napisał:

Po rocznej przerwie rodzi się nadzieja modlitewnego spotkania na piekarskim wzgórzu, aby wspólnie z przedstawicielami „męskiego świata” powierzyć Bogu w Trójcy Jedynemu przed wizerunkiem Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej rodzinne i osobiste intencje. Ostatni rok naszego życia zdominowało globalne zagrożenie jakim jest pandemia. Przywołując diagnozę papieża Franciszka, trzeba uznać, że w minionych dziesięcioleciach technologicznego postępu karmiliśmy się marzeniami o świetności i wielkości, a doszliśmy do zamknięcia, samotności i utraty smaku braterstwa. Nieoczekiwany cios pandemii, a wraz z nim cierpienie, niepewność i świadomość własnych ograniczeń, wzywają do ponownego przemyślenia naszego stylu życia, relacji, organizacji naszych społeczeństw, a przede wszystkim sensu naszego życia (por. encyklika Fratelli tutti 33).

Bożej Opatrzności powierzymy: ludzi pracy, samorządowców, kadrę naukową śląskich uczelni, młodzież i osoby rozeznające powołanie do służby kapłańskiej. Wdzięcznością i modlitwą otoczymy personel medyczny i wolontariuszy, a także dziadków, ojców i synów, współodpowiedzialnych za jakość życia moralnego i religijnego wielopokoleniowych rodzin Górnego Śląska

- zapowiedział abp Skworc.

W związku z wciąż niestabilną sytuacją pandemiczną w województwie śląskim, pielgrzymka odbędzie się jednak z ograniczeniami. Weźmie w niej udział tylko 10 tys. osób. Wszystkich uczestników modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka (dezynfekcja dłoni, zasłanianie w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowanie stosownego dystansu).

Liczę w tym względzie na wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów oraz dostosowanie się do wskazań służb kościelnych i cywilnych w imię najważniejszego imperatywu: miłości bliźniego i troski o zdrowie wszystkich i każdego

- napisał metropolita katowicki, zachęcając w tym kontekście do udziału w uroczystościach zwłaszcza osoby zaszczepione i ozdrowieńców.

Jak poinformował rzecznik archidiecezji katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal, wierni chcący wziąć udział w pielgrzymce powinni wcześniej zgłosić się w parafiach, gdzie otrzymają specjalne opaski umożliwiające wejście do wyznaczonych sektorów.

Wydział duszpasterski katowickiej Kurii zachęca do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego, szczególnie osoby zaszczepione i tych, którzy w ostatnim czasie pokonali chorobę. W tym roku nie planuje się organizowanie pielgrzymek pieszych

- powiedział ks. Wojtal.

Bezpośrednią transmisję z pielgrzymki przeprowadzą: Telewizja Polonia i TVP Katowice oraz stacje radiowe: Radio eM i Radio Katowice.

Pielgrzymki mężczyzn do Piekarskiej Pani organizowane są od 1947 roku. Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku liczba pielgrzymów zostanie ograniczona do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników modlitewnego spotkania będą obowiązywały zasady sanitarne wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter