19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pięciu Braci Męczenników

Ocena: 0
704

Nie tylko stulecie odzyskania niepodległości, ale i rzecz tysiąc lat wcześniejsza: męczeństwo pierwszych polskich zakonników, przypada 11 listopada.

fot. Erwin Jan Kozłowski

Pięciu Polskich Braci Męczenników było zakonnikami, a dokładniej pustelnikami żyjącymi według wskazówek św. Romualda. Z inicjatywy cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego zamieszkali w urządzonym przez księcia eremie i przygotowywali się do pracy misyjnej wśród pogan. Niestety, nie doczekali akcji misyjnej, a śmierć męczeńska spotkała ich w samym klasztorze. Co prawda zbrodnicza napaść na nich wynikała z pobudek rabunkowych i została dokonana przez „złych chrześcijan”, ale relacja o tym, w jaki sposób bracia przyjęli męczeństwo, sprawiła, że papież Jan XVIII bez wahania ogłosił ich świętymi.

W Kościele zawsze szczególne znaczenie przypisywano męczennikom, których wspominano w dniu męczeństwa; 11 listopada był już wcześniej zarezerwowany dla św. Marcina z Tours. Dlatego początkowo naszych męczenników wspominano 12, a ostatecznie 13 listopada. Zbieżność ich męczeństwa ze Świętem Niepodległości wydawać się może jedynie przypadkowa. A jednak fakt ich umęczenia w wigilię obecnego święta państwowego jest dość znamienny.

 

Dwóch Włochów, trzech Polaków

W gronie eremitów było dwóch przybyszów z Włoch: Benedykt i Jan oraz trzech miejscowych: Izaak, Mateusz i Krystyn. Są oni pierwszymi chrześcijanami, których męczeństwo miało miejsce na ziemiach rdzennie polskich, dlatego nazywani są pierwszymi polskimi męczennikami. Trzech z nich było Polakami, pierwszymi wyniesionymi na ołtarze (św. Wojciech zginął w 997 r. w Prusach i był Czechem).
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -