15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piąta rocznica męczeństwa egipskich chrześcijan

Ocena: 0
1391

W Górnym Egipcie odbyły się uroczystości upamiętniające piątą rocznicę śmierci 21 Koptów brutalnie zamordowanych w Libii przez członków tzw. Państwa Islamskiego. Film wideo ukazujący ich śmierć został opublikowany 15 lutego 2015 roku. W czasie egzekucji ścięto więźniom głowy.

Źródło: print screen YouTube

Na filmie widać, jak niektórzy z mordowanych w chwili śmierci wypowiadali słowa: „Panie Jezu Chryste”.

To imię było ostatnim słowem na ich ustach. Jak męczennicy pierwszych wieków, tak i oni powierzyli się Temu, który chwilę później przyjął ich do siebie. W ten sposób obchodzili swoje zwycięstwo, zwycięstwo, którego żaden kat nie może im odebrać

- powiedział, po obejrzeniu filmu, katolicki biskup koptyjski Anba Antonios Aziz Mina.

W 2017 roku zidentyfikowano ciała Koptów we wspólnym grobie na libijskim wybrzeżu, niedaleko miasta Syrte położonym w północnej części kraju. Męczennicy mieli z tyłu skute ręce, ubrani byli w pomarańczowe uniformy, co widać także na filmie z ich egzekucji, opublikowanym w internecie przez morderców – terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Już kilka dni po ich męczeńskiej śmierci patriarcha koptyjski Tawadros II zadecydował o wpisaniu ich do Synaxarium – wykazu męczenników i świętych Kościoła koptyjskiego.

Główne uroczystości upamiętniające piątą rocznicę rzezi Koptów odbyły się w wiosce Al Our, gdzie w 2018 roku powstał kościół pod ich wezwaniem oraz muzeum poświęcone zamordowanym. Wśród eksponatów znajdują się między innymi kajdanki, w które zakute były ręce męczenników, monety, które mieli ze sobą, ich buty oraz dowody tożsamości. Wyjaśnienia do prezentowanych materiałów zostały opisane w języku arabskim, angielskim i francuskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter