4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wzywa do refleksji nad kobiecym wymiarem Kościoła

Ocena: 5
548

Na potrzebę liczniejszej obecności kobiet w gronie teologów – zwrócił uwagę Papież Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną w Watykanie. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o to, aby było więcej kobiet, ale aby pomagały w refleksji. „Kobiety mają inną zdolność do refleksji teologicznej niż my, mężczyźni” – powiedział Franciszek.

fot. VaticanNews

Kościół jest kobietą

- podkreślił Ojciec Święty.

A jeśli nie zrozumiemy, kim jest kobieta lub czym jest teologia kobiety, nigdy nie zrozumiemy, czym jest Kościół.  Jeden z wielkich grzechów, który mieliśmy to "maskulinizacja" Kościoła

– powiedział Ojciec Święty. 

Papież zaznaczył, że tu nie chodzi o kwestie posługi ministerialnej. Odwołał się do rozróżnienia zaproponowanego przez jezuickiego teologa Hansa Ursa von Balthasara, który opisał zasadę „Piotrową” lub ministerialną oraz zasadę „maryjną” lub mistyczną.

Maryjność jest ważniejsza niż Piotrowość

- powiedział Papież Franciszek, ponieważ Kościół jest oblubienicą.

Teologia ewangelizacyjna

Ojciec Święty podkreślił, że dziś jesteśmy wezwani do poświęcenia się z całą energią naszych serc i umysłów misyjnemu nawróceniu Kościoła. Jest to odpowiedź „na wezwanie Jezusa do ewangelizacji, które Sobór Watykański II uczynił swoim własnym i które nadal kieruje naszą kościelną drogą”.

Franciszek wskazał na potrzebę teologii ewangelizacyjnej, która promuje dialog ze światem kultury. Dodał, że musi się to odbywać w harmonii z ludem Bożym, „z uprzywilejowanym miejscem dla ubogich i osób prostych”, jak również na kolanach, na modlitwie i adoracji przed Bogiem.

Rocznica Soboru Nicejskiego

Papież zwrócił następnie uwagę na prace Komisji nad kwestiami antropologicznymi i ekologicznymi. Skupił się w szczególności na ich „zaktualizowanej i wnikliwej refleksji nad stałą aktualnością wiary trynitarnej i chrystologicznej”, która była tak mocno podkreślona na Synodzie w Nicei, którego 1700. rocznicę będziemy obchodzić podczas Jubileuszu w 2025 roku.

Franciszek podkreślił duchowe, synodalne i ekumeniczne znaczenie Soboru Nicejskiego. Powiedział, że teologowie są wezwani do rozprzestrzeniania nowych i zaskakujących blasków wiecznego światła Chrystusa w domu Kościoła i w ciemnościach świata.

Nicea i synodalność

Papież podkreślił, że synodalność jest sposobem na przełożenie na postawy komunii trynitarnej dynamiki, z jaką Bóg, przez Chrystusa i w tchnieniu Ducha Świętego, przychodzi do ludzkości. Teologowie zaś są odpowiedzialni za „uwolnienie bogactwa tej cudownej 'humanizującej energii'”.

W kierunku wspólnego świętowania Wielkanocy

Na koniec Ojciec Święty przypomniał o ekumenicznym znaczeniu rocznicy Soboru w Nicei, zauważając, że wszyscy uczniowie Jezusa są zjednoczeni w wyznawaniu Credo ogłoszonego na tym Synodzie.

Zauważył, że w 2025 r., czyli w roku rocznicy Sobory w Nicei, w kalendarzach wszystkich chrześcijan Wielkanoc wypada w tym samym dniu. „Jak pięknie byłoby, gdyby oznaczało to konkretny początek zawsze wspólnego świętowania Wielkanocy!” – wyznał Papież. Zachęcił obecnych, aby nosili to marzenie w sercach i przywoływali kreatywność Ducha Świętego, aby światło Ewangelii i komunii świeciło jaśniej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter