23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wspomina uchodźców, którzy zginęli na Saharze

Ocena: 4.5
412

W afrykańskiej podróży towarzyszy Franciszkowi ok. 75 dziennikarzy z 12 krajów. Ojciec Święty pozdrowił ich w drodze do Kinszasy, przypominając, że na tę podróż, przesuniętą w czasie, wszyscy bardzo długo czekali. 

Fot. Vatican News

Papież wyznał, że bardzo chciał odwiedzić Gomę, będącą stolicą prowincji Kiwu Północnego, jednak ze względu na zintensyfikowanie działań wojennych musiał zrezygnować z wyjazdu na ten teren. Wspomniał też tragiczny los uchodźców przekraczających Saharę w poszukiwaniu lepszego życia.

Dziękuję, że mi towarzyszycie w tej podróży. To piękna wizyta. Chciałem móc odwiedzić Gomę, ale wojna na to nie pozwala. Będziemy tylko w Kinszasie i Dżubie, skąd zajmiemy się wszystkim. Dziękuję, że jesteście razem ze mną, dziękuję za waszą pracę, która jest dobra i bardzo pomaga, bo dzięki wam: obraz, wasze myśli i refleksje na temat tej podróży docierają do ludzi

– mówił Franciszek.

W tym momencie, gdy przelatujemy nad Saharą, pomyślmy w ciszy i pomódlmy się za wszystkie te osoby, które w poszukiwaniu lepszego życia i odrobiny wolności pokonywały pustynię i zginęły. Tak wielu cierpiących ludzi, którzy po przejściu pustyni dotarli nad Morze Śródziemne zostaje uwięzionych w łagrach i cierpią w nich. Módlmy się za wszystkich tych ludzi.

Od hiszpańskiej dziennikarki papież otrzymał w samolocie w darze fragment minerału, z którego otrzymuje się koltan. Należy on do tzw. „krwawych surowców”, o dostęp do których toczy się wojna na wchodzie Konga. Dziennika wyjaśniła Franciszkowi, że otrzymanie kilograma koltanu, który wykorzystywany jest m.in. do produkcji smartfonów, komputerów i w przemyśle kosmicznym, kosztuje życie co najmniej dwóch osób. Ofiarowała też papieżowi fragment lawy wulkanicznej, przypominając o katastrofach naturalnych nawiedzających ten afrykański kraj.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter