28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wspomina uchodźców, którzy zginęli na Saharze

Ocena: 4.5
297

W afrykańskiej podróży towarzyszy Franciszkowi ok. 75 dziennikarzy z 12 krajów. Ojciec Święty pozdrowił ich w drodze do Kinszasy, przypominając, że na tę podróż, przesuniętą w czasie, wszyscy bardzo długo czekali. 

Fot. Vatican News

Papież wyznał, że bardzo chciał odwiedzić Gomę, będącą stolicą prowincji Kiwu Północnego, jednak ze względu na zintensyfikowanie działań wojennych musiał zrezygnować z wyjazdu na ten teren. Wspomniał też tragiczny los uchodźców przekraczających Saharę w poszukiwaniu lepszego życia.

Dziękuję, że mi towarzyszycie w tej podróży. To piękna wizyta. Chciałem móc odwiedzić Gomę, ale wojna na to nie pozwala. Będziemy tylko w Kinszasie i Dżubie, skąd zajmiemy się wszystkim. Dziękuję, że jesteście razem ze mną, dziękuję za waszą pracę, która jest dobra i bardzo pomaga, bo dzięki wam: obraz, wasze myśli i refleksje na temat tej podróży docierają do ludzi

– mówił Franciszek.

W tym momencie, gdy przelatujemy nad Saharą, pomyślmy w ciszy i pomódlmy się za wszystkie te osoby, które w poszukiwaniu lepszego życia i odrobiny wolności pokonywały pustynię i zginęły. Tak wielu cierpiących ludzi, którzy po przejściu pustyni dotarli nad Morze Śródziemne zostaje uwięzionych w łagrach i cierpią w nich. Módlmy się za wszystkich tych ludzi.

Od hiszpańskiej dziennikarki papież otrzymał w samolocie w darze fragment minerału, z którego otrzymuje się koltan. Należy on do tzw. „krwawych surowców”, o dostęp do których toczy się wojna na wchodzie Konga. Dziennika wyjaśniła Franciszkowi, że otrzymanie kilograma koltanu, który wykorzystywany jest m.in. do produkcji smartfonów, komputerów i w przemyśle kosmicznym, kosztuje życie co najmniej dwóch osób. Ofiarowała też papieżowi fragment lawy wulkanicznej, przypominając o katastrofach naturalnych nawiedzających ten afrykański kraj.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter