21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wezwał Polaków do modlitwy o pokój

Ocena: 0
848

Pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zachęcił ich do modlitwy o pokój w świecie.

fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Oto słowa Papieża skierowane do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uświadamiają nam, jak ważną sprawą dla świata jest pokój, dialog i braterstwo ludzi. Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasa tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: „Uczyń mnie narzędziem pokoju!”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

W minionych dniach odbyłem krótką podróż apostolską do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; krótką, ale ważną, będącą istotnym wydarzeniem w dialogu międzyreligijnym i wysiłku krzewienia pokoju na świecie. Odbyła się ona 800 lat po wizycie św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila.

Dziękuję prezydentowi i władzom tego kraju, biskupowi Paulowi Hinderowi oraz tamtejszej wspólnocie katolickiej za otwartość, uprzejmość i troskę o godny przebieg tej wizyty. Wspominam rozmowy z księciem następcą tronu i Muzułmańską Radą Starszych oraz ważne spotkanie międzyreligijne. W Abu Zabi wraz z Wielkim Imamem Al-Azhar podpisaliśmy „Dokument o ludzkim braterstwie”, potępiając przemoc, zwłaszcza o charakterze religijnym, zobowiązując się do szerzenia pokoju, i pielęgnowania wartości życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji. Wczoraj rano spotkałem się z przedstawicielami wspólnoty katolickiej w katedrze św. Józefa w Abu Zabi i odprawiłem Eucharystię na stadionie miejskim. Głosząc Ewangelię Błogosławieństw zachęcałem wszystkich do odważnego wyznawania wiary i naśladowania Jezusa. Ta podróż należy do „niespodzianek” Bożej Opatrzności. Chwalmy więc Boga i módlmy się, aby rzucone ziarno wydało owoce zgodnie z Jego świętą wolą.

W dzisiejszej audiencji udział wzięły między innymi: z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piasecznie (arch. warszawska), z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (diec. opolska), św. Michała Archanioła z Jaworowa (arch. wrocławska); przedstawiciele Szkoły Specjalnej nr 2 Świętej Matki Teresy z Kalkuty z Gdańska; grupa osób niepełnosprawnych z opiekunami z Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej z Konar koło Krakowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -