27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: rany mogą dać życie

Ocena: 0
616

„Kryzys nadużyć seksualnych dotyka poważnie Kościół, dlatego że podważa jego zdolność do ogarnięcia osób wyzwalającą miłością Boga i bycia jej wiarygodnym świadkiem” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Komisji ds. Ochrony Nieletnich. 

Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Franciszek zaliczył nadużycia seksualnych duchownych wobec młodych oraz złe reagowanie na ten bolesny problem ze strony przełożonych do najpoważniejszych wyzwań dla Kościoła naszych czasów.

Ojciec Święty zaznaczył, że w wyznawaniu grzechów na początku Mszy prosimy o przebaczenie nie tylko grzechów popełnionych, ale również zaniedbań. Nie są one mniej konkretne i często bardziej ranią wspólnotę oraz osoby niż złe czyny. Franciszek dodał, że świadomość nadużyć i ich skutków znacznie wzrosła w całej wspólnocie chrześcijańskiej i zostało podjętych wiele inicjatyw, żeby rozwiązać ten problem. Wymienił tutaj procedury, które zostały zapisane w motu proporio Vos estis lux mundi (VELM). Znajduje się w nim zalecenie do tworzenia mechanizmów i miejsc dla zgłaszania oskarżeń, a także odpowiednich miejsc troski o tych, którzy deklarują, że zostali pokrzywdzeni. Papież wskazał na trzy zasady, które powinny przyświecać pracom Komisji, uznając je za drogę duchowości naprawczej.

Po pierwsze, tam, gdzie życie zostało zranione, jesteśmy wezwani do przypomnienia o stwórczej mocy Boga, aby wydobyć nadzieję z rozpaczy i życie ze śmierci. Straszne poczucie krzywdy, które odczuwa wiele osób z powodu nadużyć, może czasami wydawać się zbyt wielkie do zniesienia. Również liderzy Kościoła, którzy mają poczucie wstydu z powodu niemożności działania, zostali upokorzeni, a sama nasza zdolność do głoszenia Ewangelii została zraniona. (...) Nie zniechęcajcie się, gdy wydaje się, że niewiele zmienia się na lepsze. Wytrwajcie, idźcie do przodu!

– zaznaczył papież.

Ojciec Święty zauważył, że bolesne skutki nadużyć ujawniają się w życiu pokrzywdzonych osób po wielu latach. Mogą one nadal boleśnie oddziaływać na relacje małżeńskie, między rodzicami i dziećmi, braćmi i siostrami, również przyjaciółmi i kolegami. Podkreślił, że rany zadane przez życie i przez innych mogą stać się ranami dającymi życie i pogłębiającymi świadomość siebie.

Następnie papież zalecił pielęgnowanie postawy szacunku i uprzejmości Boga wobec innych. 

Zasady poszanowania godności wszystkich, dobrego postępowania i zdrowego stylu życia muszą stać się powszechną normą, niezależnie od kultury i sytuacji ekonomicznej i społecznej ludzi. Wszyscy szafarze Kościoła muszą je okazywać w służbie wiernym, a oni z kolei powinni być traktowani z szacunkiem i godnością przez tych, którzy kierują wspólnotą

– podkreślił papież.

Na zakończenie spotkania Ojciec Święty podjął temat o krążących bezkarnie w sieci filmach z treściami pedopornograficznymi, o których nie wiadomo, gdzie powstają i wydaje się, że żadna władza nie jest w stanie powstrzymać tego przestępstwa. To wszystko można znaleźć na ekranach smartfonów: nadużycia wobec nieletnich są prezentowane na żywo i dostęp do nich jest bardzo łatwy. Papież powierzył również ten problem refleksji i działaniom Komisji, która wykonała ogromną pracę w ciągu ostatnich miesięcy, ale powinna również uwzględnić także ten bardzo bolesny problem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter