17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: przekazywanie wiary wymaga odwagi, prawdy i świadectwa

Ocena: 0
2185

Na odwagę, prawdę i świadectwo jako niezbędne elementy przekazywania wiary zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W swojej homilii Franciszek nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (2 Tm 1,1-8), mówiącego o żywej i szczerej wierze Tymoteusza.

Papież podkreślił trzy słowa zawarte we wspomnianym 2 Liście do Tymoteusza, wskazujące jak należy przekazywać wiarę: „dziecko”, „matka i babcia” i wreszcie „świadectwo”.

Ojciec Święty zauważył, że Paweł zrodził Tymoteusza poprzez „głupstwo głoszenia i to jest jego ojcostwo”. A w liście mowa jest również o łzach, ponieważ Paweł nie przesładzał swego głoszenia półprawdami. Czynił to z odwagą. To właśnie czyni Pawła ojcem Tymoteusza. – Głoszenie nie może być letnie – podkreślił Franciszek.

– Głoszenie zawsze – wybaczcie mi to słowo – jest policzkiem, to klaps, uderzenie, które cię porusza i prowadzi do przodu. A sam Paweł mówi: głupstwo głoszenia (1 Kor 1,21). To szaleństwo, ponieważ oznacza powiedzenie, że Bóg stał się człowiekiem, a potem został ukrzyżowany, a następnie zmartwychwstał ... Co mieszkańcy Aten powiedzieli Pawłowi? «Posłuchamy cię innym razem» (Dz 17,32). Zawsze w głoszeniu wiary jest trochę szaleństwa. A pokusą jest fałszywy zdrowy rozsądek, ta przeciętność: «Ależ nie, nie żartujemy, to tak nie jest»... wiara letnia – stwierdził papież.

Następnie Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa, które daje siłę słowu. Podkreślił znaczenie wzajemnej miłości chrześcijan, której nie da się pogodzić z plotkowaniem i obmową. Przestrzegł przed antyświadectwem, które osłabia ludzi i odbiera im wiarę.

Wreszcie Franciszek wskazał na macierzyński charakter Kościoła, w którego łonie rodzi się wiara. Przytoczył słowa św. Pawła, który mówiąc o wierze bez obłudy Tymoteusza zaznaczył, że zamieszkała ona wcześniej w jego babce Lois i w matce Eunice. Podkreślił rolę kobiet w przekazywaniu wiary, uczeniu dzieci czynienia znaku krzyża. Zadał pytanie, czy w przygotowaniu do małżeństwa uczy się przyszłe małżonki i matki, jak mają przekazywać wiarę?

– Prośmy Pana, aby nas nauczał jako świadków, jako głosicieli a także kobiet, jako matek przekazywania wiary – zakończył swoją homilię papież.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter