22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: ekumenizm nie opiera się na ludzkich mediacjach

Ocena: 5
576

– Odczuwając ból z powodu podziałów wśród chrześcijan, przybliżamy się do Jezusa i do tego, co On odczuwa, kiedy widzi, że Jego uczniowie nie trwają w jedności – powiedział Papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej.

fot.PAP/EPA

Ojciec Święty wskazał na znaczenie duchowej i teologicznej pokory, w podejściu do kwestii, które są przedmiotem najbliższego etapu we wzajemnym dialogu. Chodzi o ścisły związek między Kościołem, posługami i Eucharystią. Na wstępie papież przypomniał, że właśnie dziś przypada rocznica ogłoszenia Wyznania augsburskiego, które jest fundamentem wiary luterańskiej, jednakże w swym pierwotnym zamyśle, jak zauważył miało być dokumentem, który zapobiegnie rozbiciu chrześcijaństwa zachodniego. Franciszek wyraził nadzieję, że przygotowania do obchodów 500-lecia tekstu w 2030 r., będą owocne dla relacji ekumenicznych.

Przypomniał przy tym, że autorzy Wyznania augsburskiego odwołują się do Soboru Nicejskiego, którego Credo jest wiążącym wyrazem wiary nie tylko dla katolików i luteranów, ale również dla prawosławnych i wielu innych wspólnot chrześcijańskich. Papież zachęcił więc, by przypadająca w 2025 r. 1700. rocznica soboru była bodźcem dla ekumenizmu. Podkreślił przy tym, że jego fundamentem jest łaska, którą wszyscy otrzymaliśmy na chrzcie. Ojciec Święty powiedział:

ekumenizm nie polega bowiem na kościelnej dyplomacji, lecz jest on drogą łaski. Nie opiera się na ludzkich mediacjach i umowach, lecz na łasce Bożej, która oczyszcza pamięć i serce, przezwycięża sztywność i ukierunkowuje na odnowioną jedność, nie na tanie ugody czy pojednawcze synkretyzmy, lecz na jedność pojednaną w różnorodności. W tym świetle chciałbym zachęcić wszystkich, którzy są zaangażowani w dialog katolicko-luterański, aby z ufnością szli naprzód modląc się nieustannie praktykując wzajemną miłość i gorliwie dążąc do większej jedności między różnymi członkami Ciała Chrystusa

Franciszek podkreślił, że zgromadzenie generalne luteran w 2023 r. może stanowić ważny krok dla oczyszczenia pamięci i docenienia  wielu skarbów duchowych, które Pan przeznaczył dla wszystkich na przestrzeni wieków. Papież odwołał się  do reguły ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, która zaleca braciom, by mieli w sobie pasję dla jedności Ciała Chrystusa. Ojciec Święty zwrócił uwagę na dwuznaczność słowa pasja, które wskazuje zarazem na ból, ponieważ nie możemy się gromadzić przy jednym ołtarzu, a także na gorliwość w służbie jedności.

Papież zachęcił:

z pasją postępujmy więc naprzód w naszej drodze od konfliktu do jedności w drodze kryzysu. Jej następny etap będzie dotyczył zrozumienia ścisłych związków między Kościołem, posługą i Eucharystią. Ważne jest, by z duchową i teologiczną pokorą spojrzeć na okoliczności, które doprowadziły do podziałów ufając, że choć nie można anulować smutnych wydarzeń z przeszłości to można odczytać je na nowo w ramach historii pojednanej.

Na zakończenie papież zachęcił wszystkich do wspólnego odmówienia modlitwy Ojcze nasz w intencji przywrócenia pełnej jedności między chrześcijanami, „a w jaki sposób się to stanie to już pozostawmy Duchowi Świętemu, który jest bardzo kreatywnym poetą" dodał.

Drodzy bracia i siostry, droga, która prowadzi od konfliktu do komunii, nie jest łatwa, ale nie jesteśmy sami: Chrystus nam towarzyszy

– wyjaśnił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter