22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Panie, racz nie omijać Twego sługi

Ocena: 0
951

Przyjmując zaproszenie, Bóg odwdzięcza się darem dzielenia się swoimi tajemnicami, które wyjawia i tłumaczy.

Fot. wikipedia / Public Domain / Link

Rembrandt, Abraham usługujący trzem aniołom

Czy ktokolwiek wyobraża sobie Boga przychodzącego do jego domu w gościnę? Tego zaszczytu doświadczyli Abraham i Sara, podejmując w swoim obozowisku wysłanników Bożych, oraz Marta i Maria, które gościnnie otworzyły swój dom dla Jezusa i Jego uczniów. Bóg, przychodząc w osobach swoich wysłanników, a przede wszystkim w Jezusie Chrystusie, z szacunkiem i wdzięcznością przyjmuje dar serca wyrażany przez szczerą gościnność gospodarzy miejsca. Na zaproszenie Abrahama i propozycję gościny w jego namiocie wysłannicy Boga odpowiadają: „Uczyń tak, jak powiedziałeś” (Rdz 18,5); podobnie uczynił Jezus przyjmując gościnę zaproponowaną przez Martę (por. Łk 10,38).

Przyjmując zaproszenie, Bóg odwdzięcza się darem dzielenia się swoimi tajemnicami, które wyjawia i tłumaczy. Bogactwo daru Bożego od razu odkryła Maria, siostra Marty, gdy zasłuchana w słowa Jezusa, zagłębiła się całkowicie w mądrość i światło Słowa Bożego wraz z innymi słuchaczami. Tę samą możliwość miała także jej siostra Marta, bo również do niej, w jej własnym domu, przemawiał Pan. Marta jednak, przejęta liczbą gości, pragnie spełnić podstawowe zasady gościnności, usługując Jezusowi i Jego uczniom. Postawa Marty, spieszącej z posługą, nie została przez Jezusa odrzucona. Jednakże w chwili, gdy ta skarży się na brak pomocy ze strony Marii, otrzymuje Jezusowe pouczenie, które niesie istotną naukę: Jezus, wdzięczny Marcie za jej troskę o gości, wskazuje, że spotkanie z Bogiem i Jego Słowem jest ważniejsze niż nawet wypełnienie prawa gościnności. Dziś wyraźnie jesteśmy pouczeni, że sprawy Boże mają stać w życiu człowieka na pierwszym miejscu, a sam Bóg ma zajmować miejsce najważniejsze. Dlatego Jezus pochwala wybór, jakiego dokonała Maria, zasłuchana w Jego nauczanie.

Podobnie, przyjmując gościnę od Abrahama i Sary, Bóg obdarza swoich gospodarzy darem obietnicy, która domaga się ich wiary i jest odpowiedzią na wiarę Abrahama wobec obietnicy wypowiedzianej wcześniej, przy jego powołaniu. Także w tym przypadku otrzymujemy ważną naukę, że Bóg w relacji z człowiekiem nigdy nie igra jego losem, ale zawsze traktuje każdego z należną mu powagą i szacunkiem, potwierdzając to spełnieniem dawanej obietnicy.

Dziś głoszącym Słowo Boże i objawiającym tajemnice Boga jest Kościół Jezusa Chrystusa. Święty Paweł Apostoł wzywa, aby przyjąć tę Bożą tajemnicę, jaką jest sam „Chrystus pośród nas – nadzieja chwały” (Kol 1,27). To On jest dla nas darem, i Jego mamy głosić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -