10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Orędzie patriarchy Bartłomieja I na Boże Narodzenie

Ocena: 4.8
479

Wcielenie przedwiecznego Słowa Bożego jest ukoronowaniem naszego zbawienia, wieczną tajemnicą zjednoczenia Boga i człowieka, które przewyższa wszelki rozum – pisze prawosławny patriarcha Konstantynopola w orędziu na Boże Narodzenie. Cytując św. Maksyma Wyznawcę, przypomina on, że Bóg prawdziwie stał się człowiekiem, ale sposób, w jaki to uczynił, przekracza ludzkie możliwości pojmowania.

fot. Center for American Progress via Foter.com / CC BY-ND

Patriarcha Bartłomiej I zauważa, że Wcielenie definitywnie obala obraz Boga despotycznego, karzącego i wrogiego człowiekowi. Ujawnia nam też prawdę o człowieku, o jego ostatecznym przeznaczeniu, którym jest przebóstwienie przez łaskę. Chrystus jest pierwszym i jedynym, który ukazuje nam prawdziwego i doskonałego człowieka – pisze patriarcha, cytując Mikołaja Kabazylasa.

Honorowy zwierzchnik prawosławia zwraca uwagę na konsekwencje zjednoczenia bóstwa i człowieczeństwa w Jezusie. Odtąd każdy, kto czci Boga, musi również czcić człowieka, a kto krzywdzi człowieka, znieważa również Boga, który przyjął naszą naturę. Zobowiązuje to Kościół, by dawał świadectwo wobec wszelkiej koncepcji rozwoju, która zagraża świętości osoby ludzkiej i integralności stworzenia. Nie traktuje on jednak współczesnej cywilizacji jako drugiej grzesznej Niniwy i nie domaga się, jak Jonasz, gniewu Bożego i zniszczenia, ale raczej walczy o przemianę kultury w Chrystusie. Wierność tradycji Kościoła nie jest uwięzieniem w przeszłości, ale twórczym wykorzystaniem minionych doświadczeń dla teraźniejszości – dodaje patriarcha Konstantynopola.

W swym bożonarodzeniowym orędziu wspomina również o pandemii Covid-19. Dziękuje miłosiernemu Bogu za to, że pomógł naukowcom stworzyć skuteczne szczepionki i lekarstwa na tę chorobę. Nauka, jeśli służy człowiekowi, jest nieocenionym darem Boga – przypomina Bartłomiej I. Zachęca jednocześnie wiernych do szczepień i zachowywania norm bezpieczeństwa ustalonych przez władze sanitarne. Stanowczo przestrzega natomiast przed samozwańczymi przedstawicielami Boga, którzy swymi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami narażają życie własne i innych na poważne niebezpieczeństwo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter