31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opublikowano nową wizję w sprawie przygotowania do małżeństwa. Przedmowę napisał papież Franciszek

Ocena: 4.8
851

Nabiera kształtów jeden z głównych postulatów synodów biskupów o rodzinie: przygotowanie do małżeństwa w formie katechumenatu. 6 lat po ukazaniu się adhortacji Amoris laetitia Stolica Apostolska ogłosiła dokument, który wyjaśnia, jak ma wyglądać przedmałżeński katechumenat. W przedmowie do dokumentu Papież zapowiada, że powstaną też analogiczne wytyczne dla duszpasterstwa rozwodników i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

fot. www.cathopic.com

“Przewodniki katechumenalne dla życia małżeńskiego – Wytyczne duszpasterskie dla Kościołów partykularnych” – to 97-stronicowa książeczka, która jest narzędziem duszpasterskim dla biskupów, kapłanów, małżeństw i osób posługujących w duszpasterstwie rodzin.

W przedmowie Ojciec Święty podkreślił, że odpowiednie przygotowanie do sakramentu małżeństwa jest w Kościele katolickim kwestią sprawiedliwości. Wskazał na obowiązek odpowiedzialnego towarzyszenia narzeczonym, aby nie groziła im trauma rozłąki i nigdy nie stracili wiary w miłość. Zaznaczył, że dokument ten „jest darem i jest zadaniem”, podkreślił, że zawiera wskazówki, które powinny być dostosowane do konkretnych kultur i sytuacji, a nie uważane za „formuły magiczne”.

Papież Franciszek zwrócił uwagę na wieloletnie przygotowanie, jakie Kościół przewiduje dla kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego oraz na to, że przygotowanie do małżeństwa trwa czasem tylko kilka tygodni. Jest zatem dla Matki Kościoła obowiązkiem sprawiedliwości poświęcenie czasu i energii na przygotowanie tych, których Pan powołuje do tak wielkiej misji, jaką jest rodzina – stwierdził.

Kościół, w każdej epoce, jest wezwany do głoszenia na nowo, zwłaszcza ludziom młodym, piękna i obfitości łaski, które są zawarte w sakramencie małżeństwa i w życiu rodzinnym, które z niego wypływa – napisał Ojciec Święty, zauważając, że małżeństwa stanowią większość katolików i często są filarami życia parafialnego, grup wolontariuszy, ruchów i stowarzyszeń katolickich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter