30 listopada
wtorek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty: Duch Święty jest sprawcą nawrócenia serca

Ocena: 4.7
387

„Życie wspólnoty odradza się w Duchu Świętym i zawsze dzięki Niemu posilamy nasze życie chrześcijańskie i prowadzimy nasze zmagania duchowe” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat Listu do Galatów.

fot.PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na wstępie Franciszek przypomniał, że przepowiadanie Apostoła Narodów koncentruje się w pełni na Jezusie i Jego tajemnicy paschalnej, krytykując skłonność Galatów do opierania swej religijności na przestrzeganiu nakazów i tradycji. Przypomina im o centrum zbawienia i wiary, którym jest śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. „Także dzisiaj wielu poszukuje bardziej pewności religijnej, niż żywego i prawdziwego Boga, skupiając się na obrzędach i nakazach, a nie na przyjęciu całym swoim jestestwem Boga miłości” – zauważył papież. Dlatego Paweł prosi Galatów, aby powrócili do Boga, który daje nam życie w Chrystusie ukrzyżowanym.

Jeśli zagubiliśmy wątek naszego życia duchowego, jeśli dręczą nas tysiące problemów i myśli, przyswójmy sobie radę Pawła: stańmy przed Chrystusem ukrzyżowanym, zaczynajmy na nowo od Niego. Weźmy w nasze ręce krzyż, przyciśnijmy go do naszych serc. Albo zatrzymajmy się na adoracji przed Eucharystią, w której Jezus jest Chlebem łamanym dla nas, Ukrzyżowanym Zmartwychwstałym, mocą Bożą, która wlewa swą miłość w nasze serca

– zachęcił Ojciec Święty.

Papież wskazał, że wówczas otrzymujemy dar Ducha Świętego, który jest zasadą życia duchowego. To On przemienia serca: nie nasze uczynki, prowadzi Kościół, a my jesteśmy wezwani do posłuszeństwa Jego działaniu, które rozprzestrzenia się tam gdzie chce, i tak jak chce – podkreślił papież. Wskazał, że to On  przekonuje, iż Ewangelia Jezusa jest adresowana do wszystkich, a nie do nielicznych uprzywilejowanych. W ten sposób życie wspólnoty odradza się w Duchu Świętym i zawsze dzięki Niemu posilamy nasze życie chrześcijańskie i prowadzimy nasze zmagania duchowe – wyjaśnił Papież. Następnie zwrócił uwagę, że walka duchowa to zmagania się z uczynkami ciała, które odnoszą się do egoistycznego korzystania z seksualności, do magicznych praktyk, które są bałwochwalstwem, oraz do tego, co podważa relacje międzyludzkie, jak „niezgoda, zazdrość, rozłamy, podziały, tworzenie frakcji, zawiść...” (por. Ga 5, 19-21).

Owocem Ducha natomiast jest „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22). Chrześcijanie, którzy przez chrzest „przyoblekli się w Chrystusa” (Ga 3, 27), są powołani, aby żyć w ten sposób

– podkreślił papież.

Ojciec Święty polecał przeczytać listę uczynków wymienionych przez Apostoła Narodów i przyjrzenia się własnemu postępowaniu, aby zobaczyć, czy się z nią zgadza, na ile nasze życie jest rzeczywiście zgodne z Duchem Świętym, jakie przynosi owoce. Przekonywał, że nauczanie Apostoła stanowi również wielkie wyzwanie dla naszych wspólnot.

Niekiedy ci, którzy przychodzą do Kościoła, mają wrażenie, że stoją przed mnóstwem nakazów i przykazań – nie to nie jest Kościół, to może być jakiekolwiek stowarzyszenie. W rzeczywistości jednak nie da się pojąć piękna wiary w Jezusa Chrystusa na podstawie zbyt wielu przykazań i wizji moralnej, która, rozwijając się w wielu nurtach, może sprawić, że zapomnimy o pierwotnej owocności miłości, karmionej modlitwą dającą pokój oraz radosnym świadectwem.

– nauczał Franciszek.

Papież powiedział, że podobnie życie Ducha Pocieszyciela wyrażające się w sakramentach nie może być przytłumione przez biurokrację, która uniemożliwia dostęp do łaski Ducha Świętego, sprawcy nawrócenia serca.

Ileż to razy my sami, kapłani czy biskupi, czynimy wiele biurokracji, aby udzielić sakramentu czy przyjąć ludzi do tego stopnia, że wierni mówią: to mnie się nie podoba, odchodzą i wiele razy nie widzą w nas siły Ducha, który odnawia oraz czyni nas nowymi dla wszystkich. Mamy zatem wielką odpowiedzialność, aby głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, będąc ożywiani tchnieniem Ducha miłości. Bowiem tylko ta Miłość ma moc pociągnąć i przemienić serce człowieka

– podsumował katechezę Ojciec Święty.

Zobacz też:

Franciszek prosi Polaków o modlitwę w intencji obrony życia ludzkiego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Święto św. Andrzeja, apostoła
Ja jestem drogą, prawdą i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter