9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Knabit: przed świętami należy zrobić porządek w stajni

Ocena: 4.3
750

Przed świętami Bożego Narodzenia każdy powinien zrobić porządek w stajni swojego „ja” – mówi PAP benedyktyn z Tyńca ojciec Leon Knabit.

fot. pixabay.com

Ojciec Leon ocenia też, że „handel zniszczył adwent” i bez Boga nie ma głębi świąt, choć człowiek wierzący nie jest automatycznie lepszy od ateisty.

Biegło się z samego rana, o 5:30, na roraty. Wtedy to nie zegarek, a jeszcze pianie koguta było wyznacznikiem czasu – wspominał.

Ważnym elementem przygotowań było robienie ozdób na choinkę. Cała rodzina pracowała nad tym, by choinka była przystrojona – mówił.

W jego ocenie handel zniszczył adwent, można też mówić o laicyzacji samych świąt, które jednak mają chrześcijańskie, religijne źródła. Taka laicyzacja oznacza brak tej świątecznej głębi – powiedział.

O. Knabit nie ocenił jednak surowo tych, którzy laicko świętują Boże Narodzenie. To wszystko zależy od ludzi przeżywających. Na szczęście rozumiemy, że wiara w Boga nie oznacza, że człowiek wierzący automatycznie będzie lepszy od niewierzącego. Bo niewierzący z natury może być porządnym człowiekiem, a wierzący może być np. pijakiem – mówił benedyktyn.

Stwierdził także, że przed świętami każdy (tak jak św. Józef wysprzątał stajnię przed narodzinami Jezusa) musi zrobić porządek w stajni swojego „ja".   (…) niekoniecznie w stajni religijnej, ale i w tej świeckiej. (…) Warto, by zarówno niewierzący, jak i wierzący postarał się, aby i jemu, i innym było miło w czasie świąt – zaakcentował o. Knabit.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter