10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolska nowenna w intencji kapłanów oraz o powołania kapłańskie (3 - 11 marca)

Ocena: 4.7
1916

Ogólnopolska nowenna w intencji kapłanów oraz o powołania kapłańskie rozpocznie się 3 marca a zakończy 11 marca - w przededniu 400. rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski - poinformowała archidiecezja przemyska.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Hasłem nowenny są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza: „Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo".

Jak zaznaczył w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji metropolita przemyski abp Adam Szal, słowa te, wypowiedziane przez Jezusa do apostołów, są „niezwykle aktualne".

To Jezus wzywa i posyła. Do Niego więc kierujemy nasze wołanie, czując się w obowiązku wypraszać łaskę powołania dla dobrych pasterzy, osób konsekrowanych i misjonarzy. Czynimy to w trosce o zbawienie dusz oraz w poczuciu odpowiedzialności za przekaz Dobrej Nowiny, tak bardzo potrzebnej i wyczekiwanej zarówno przez ludzi wierzących, jak i zagubionych oraz poszukujących.

- podkreślił hierarcha.

Abp Szal przypomniał, że 12 marca 2022 r. minie 400 lat od przyjęcia święceń kapłańskich przez św. Andrzeja Bobolę - patrona Polski.

Wiele razy doświadczaliśmy Jego orędownictwa w dziejach naszego narodu i naszej archidiecezji. Dlatego wierząc w jego przemożne wstawiennictwo przed Bogiem, pomni na wspomnienie przyjętych przez niego święceń kapłańskich, odwołując się do obecnych, trudnych czasów, potrzebujących zgody i jedności, biorąc wreszcie pod uwagę radykalizm życia św. Andrzeja, tak bardzo potrzebny jako przykład współczesnym powołanym, w czwartek, 3 marca 2022 r. rozpoczniemy w archidiecezji przemyskiej nowennę za kapłanów oraz o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne za przyczyną św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.

- napisał metropolita przemyski.

Zastrzegł, że wspomniana inicjatywa duszpastersko-powołaniowa obejmie cały kraj. „Wierni w Polsce zjednoczą się we wspólnym błaganiu Boga, aby posłał robotników na żniwo swoje" - podkreślił arcybiskup.

Poinformował, że 12 marca, w dzień 400. rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odbędą się główne uroczystości modlitewne.

Proszę duszpasterzy, aby we wszystkich parafiach naszej archidiecezji, podjęli modlitwę nowennową i w niedzielę poprzedzającą jej rozpoczęcie, poinformowali o niej parafian w ogłoszeniach duszpasterskich. Zachęcam także wszystkich wiernych, Wyższe Seminarium Duchowne, Dzieło Pomocy Powołaniom, 'Margaretki', zgromadzenia zakonne, aby włączyli się w tę modlitwę w swoich domach rodzinnych i wspólnotach życia zakonnego

- zaapelował abp Szal.

Z okazji nowenny przygotowane zostały specjalne materiały duszpasterskie, zawierające teksty modlitw codziennych i rozważań na każdy dzień nowenny, litanię do św. Andrzeja Boboli a dodatkowo także rozważania Drogi Krzyżowej ze św. Andrzejem Bobolą. Autorem tych materiałów duszpasterskich jest ks. prałat Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Publikujemy informację związaną z przeprowadzeniem w parafiach diecezji warszawsko-praskiej nowenny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie:

Wielebni Księża,
W związku z przypadającą 12 marca br. czterechsetną rocznicą święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli powstała inicjatywa ogólnopolskiej nowenny - modlitwy zanoszonej za jego wstawiennictwem za kapłanów oraz z prośbą o nowe powołania kapłańskie.

Propozycja przedstawiona przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski przez Metropolitę Przemyskiego, abp. Adama Szala, spotkała się z uznaniem. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki gorąco zachęca nas do podjęcia tego modlitewnego dzieła. Biskup Romuald Kamiński, nasz Pasterz, pragnie by także w diecezji warszawsko-praskiej, we wszystkich parafiach, podjąć to szlachetne modlitewne zaproszenie.

Nowenna rozpoczyna się 3 marca i kończy 11 marca, w przeddzień wspomnianej rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli.

Materiały przygotowane do jej przeprowadzenia, przygotowane przez Archidiecezję Przemyską, zostaną przekazane do parafii za pośrednictwem księży dziekanów w przyszłym tygodniu (księża dziekani zostaną poinformowani o możliwości odbioru).

Są one dostępne także w wersji elektronicznej.

Jak czytamy w liście Sekretarza Generalnego KEP, bp. Artura Mizińskiego:

Arcybiskup Przewodniczący KEP – wyrażając wdzięczność Metropolicie Przemyskiemu za tę inicjatywę – ma nadzieję, że dzięki ufnej modlitwie pasterzy i wiernych, dobry Bóg obdarzy Kościół w Polsce łaską licznych i świętych powołań kapłańskich.

Z kapłańskim pozdrowieniem

Ks. Dariusz Szczepaniuk
Kanclerz Kurii

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter