27 października
środa
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ofiarowanie Maryi

Ocena: 4.875
3301

Koronacja Matki Bożej, fragment obrazu w kościele św. Witalisa we Włocławku / fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Trzeba też powiedzieć, że apokryfy nie wprowadzają nas w szczegóły służby Maryi, ale mówią, że Maryja pełniła ją w Świątyni Jerozolimskiej do 12. roku życia. Tam dojrzewała wobec Boga i wobec ludzi. Dokumenty wczesnochrześcijańskie mówią też, że Joachim i Anna bardzo wcześnie zmarli, właśnie kiedy Maryja służyła w świątyni, a wtedy kapłani musieli podjąć decyzję, co zrobić z dziewczynką. Kiedy osiągnęła 12 lat, czyli wiek dojrzałości, postanowiono wysłać ją do Nazaretu i tam wydać za mąż za Józefa.

 

Po łacinie święto nazywa się Presentatio beate Mariae Virginis. Kto komu został zaprezentowany?

Apokryfy opowiadają, że Maryja została przez swoich rodziców zaprowadzona do świątyni, gdzie przyjął ją kapłan Zachariasz, znany z Ewangelii, z okoliczności narodzenia Jana Chrzciciela. Rodzice dokonali aktu ofiarowania dziecka Bogu, zaprezentowania go w miejscu najważniejszym dla religijności biblijnego Izraela, co ma także ważny wymiar teologiczny. Maryja niejako już od momentu ofiarowania jest przedstawiona jako ta, która ma specjalne posłannictwo w dziele Zbawienia. W całym tym opowiadaniu o ofiarowaniu Maryi poznajemy początki tego, co będzie potem, gdy Maryja wypełni najważniejszą rolę: stanie się Matką Syna Bożego. Apokryfy, co ciekawe, podkreślają samodzielność małej Maryi w tej scenie: trzylatka sama weszła po 15 schodach prowadzących do świątyni. Tę samodzielność da się poznać także później, w Nazarecie, w momencie zwiastowania.


Jan Paweł II mówił, że ofiarowanie Maryi ma oparcie zarówno w wydarzeniach z życia Maryi, jak i w tajemnicy Jej duszy. Jak przełożyło się na życie Maryi?

Ofiarowanie jest wstępem do całego życia Maryi. Inaczej nie da się zrozumieć, jak nieco później ta 13-14-letnia dziewczyna była gotowa tak dojrzale rozmawiać z Archaniołem Gabrielem. Tym, co uderza mnie osobiście najbardziej w scenie zwiastowania, jest właśnie samodzielność decyzji Maryi. Ona nie mówi, że pobiegnie po radę do kogoś starszego, zapyta, jak ma postąpić. Ona rozmawia z Aniołem i zadaje bardzo rozsądne pytania, po czym przedstawia siebie słowami: „Oto ja, służebnica Pańska”. To określenie może też nawiązywać do tego, czym zajmowała się w dzieciństwie, czego początkiem stało się ofiarowanie. Całe Jej wczesne życie było związane ze świątynią. Gdzieś musiała doświadczyć szkoły życia w bliskości Boga tak, żeby umieć Go słuchać, a potem umieć Bogu odważnie odpowiedzieć: „Niech mi się stanie”. Maryja ofiarowana w świątyni, później, w innych okolicznościach, sama ofiarowuje siebie Bogu. W całym swoim życiu – od narodzin Jezusa, przez Jego dorastanie, aż po mękę i śmierć Syna na krzyżu i Jego zmartwychwstanie.

 

Jak powstało święto Ofiarowania Maryi?

Tradycja tego święta rodziła się powoli, zapoczątkowana w Jerozolimie. Tam od wczesnych wieków chrześcijańskich wskazywano grotę, gdzie urodziła się Maryja. Wschód był bardziej skłonny podkreślać prawdę o ofiarowaniu Maryi. W VI w. cesarz Justynian postanowił wznieść ku czci Najświętszej Maryi Panny wspaniałą świątynię w Jerozolimie – kościół Nea (Nowy). Zachował się tylko jeden niewielki fragment tej świątyni. To właśnie w rocznicę jej wzniesienia zaczęto obchodzić Święto Ofiarowania NMP. Od VII w. święto rozszerzyło się w kościołach na Wschodzie. Na Zachodzie dopiero w 1372 r. w Awinionie papież Grzegorz XI ogłosił obchody święta, które później ustanowił dla całego Kościoła w 1585 r. Sykstus V.

 

Dlaczego mamy takie święto?

Za jego ustanowieniem stała tradycja związana przede wszystkim ze wspomnianą literaturą apokryficzną i pobożność chrześcijan pierwszych wieków, ale także pewien paralelizm dotyczący życia Maryi i Jezusa. Skoro znamy (nawet jeśli symbolicznie) i świętujemy datę poczęcia Jezusa (25 marca – uroczystość Zwiastowania) i poczęcia Maryi (8 grudnia), datę narodzin Jezusa (25 grudnia) i narodzin Maryi (8 września), a także święto Wniebowstąpienia Jezusa i Wniebowzięcia NMP, to analogicznie do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), ustanowiono święto Ofiarowania NMP (21 listopada).

 

Co dla nas wynika z tego święta?

Ofiarowanie Maryi jest symbolem ofiarowania życia Bogu, Kościołowi. To jedno z najmniej znanych świąt maryjnych. Dobrze pomyśleć o jego przesłaniu: co to znaczy ofiarować swoje życie Bogu? Maryja jest dla nas najlepszym wzorem. Próbuje się szukać obecnie rozmaitych wzorów dla kobiet, także na kartach Pisma Świętego, bardzo często zapominając o wzorze Maryi, która w pokorze wypełniała swoje zadania – jak widać, już w wieku wczesnodziecięcym.

W to święto możemy rozważać i uczyć się takich cech Maryi, jak pokora, wdzięczność, zaufanie Bogu. Możemy uczyć się od Maryi, jak ofiarowywać Bogu swoje życie, zdolności, pracę, począwszy od drobnych, codziennych spraw, na tych wielkich skończywszy. Współczesny człowiek żyje w poczuciu, że wszystko zawdzięcza sobie. Trzeba sobie przypominać, Kto jest początkiem i Kto powinien być także celem wszystkiego w naszym życiu.


Dr hab. Barbara Strzałkowska (ur. 1981) – biblistka, wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym UKSW, autorka wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich z zakresu studiów biblijnych, ceniony przewodnik grup pielgrzymkowych po krajach biblijnych; studiowała we Franciszkańskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Środa, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Bóg z tymi, którzy Go miłują,
współdziała we wszystkim dla ich dobra

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter