11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odwaga i moc

Ocena: 0
588

Prorok nie płynął z prądem czasów, lecz stawał w kontrze do nawyków, stereotypów i pogańskich wpływów - mówi ks. prof. Waldemarem Chrostowskim w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. Mickey Mystique / praca własna / wikipedia / CC BY-SA 4.0 / Link

Prorok Eliasz na pustyni, fresk z Monasteru Gračanica, klasztoru prawosławnego w pobliżu kosowskiego miasta Prisztina

Km byli prorocy w czasach biblijnych?

Według obiegowego sposobu myślenia, który pokutuje do dzisiaj, prorok to człowiek, który przepowiada przyszłość. Ale takie postrzeganie ma niewiele wspólnego z ujęciem biblijnym. Według Pisma Świętego prorok to człowiek, który uważnie i z religijnej perspektywy obserwuje i ocenia teraźniejszość i przeszłość, by na tej podstawie kształtować przyszłość.

 

Kiedy w czasach biblijnych pojawiają się prorocy?

Prorocy, w ścisłym tego słowa znaczeniu, zaczęli funkcjonować pod koniec drugiego tysiąclecia przed Chrystusem. Stary Testament łączy cechy prorockie z Samuelem, który namaścił Saula na pierwszego króla Izraela. Widząc, że Saul nie sprostał swej roli, Samuel namaścił jego następcę – Dawida. Z kolei znaczącą rolę na dworze Dawida miał prorok Natan. Był to jeszcze etap tzw. proroków głosicieli, proroków słowa. Ich imiona i orędzie znamy z drugiej ręki, dzięki tekstom biblijnym, które opisują ich działalność lub do niej nawiązują.

Jednak właściwe początki zjawiska profetyzmu są znacznie wcześniejsze, bo sięgają Abrahama – „ojca wierzących”. Abraham był obdarzony charyzmatem prorockim, co widać, gdy w Mezopotamii idzie za głosem Boga i podejmuje swoje powołanie, bo w wydarzeniach, w których uczestniczy i które współtworzy, rozpoznaje Bożą obecność i wolę. Prorocką funkcję łączono z Abrahamem zarówno w biblijnym Izraelu, jak i w tradycji chrześcijańskiej oraz rabinicznej tradycji żydowskiej. Kolejnym prorokiem, określanym tak w Biblii, jest Mojżesz. Otrzymawszy Dziesięć Przykazań Bożych, przeprowadził lud hebrajskich niewolników od zniewolenia do wolności. Poprzez nadzwyczajny udział w wydarzeniach swego czasu skutecznie kształtował przyszłość Izraelitów jako ludu Bożego, jak też wszystkich wierzących w jedynego Boga.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (737), 1 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -