17 listopada
piątek
Salomei, Grzegorza, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od niewoli do zawierzenia

Ocena: 4.9
227

Takie jest polskie zawierzenie: od „niewolnictwa Maryi” Prymasa Tysiąclecia do „Totus Tuus” św. Jana Pawła

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

„Urodziłem się w moim domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej – pisał sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – i to w sobotę, żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek. Całe moje życie tak wyglądało. Po święceniach kapłańskich w kaplicy Matki Bożej w katedrze włocławskiej uważałem za rzecz najbardziej właściwą przybyć na Jasną Górę, choć sił brakowało. Tak zaczęły się moje drogi. Prowadziły po śladach, które wydeptała Maryja, idąc przede mną jako światło, gwiazda, życie, słodkość i nadzieja, jako Wspomożycielka w ciężkiej sytuacji, niemalże Pielęgniarka i Karmicielka” („Służba w miłości”, Jasna Góra 1982, s. 25).

 

Przez Maryję

Jako hasło swego posługiwania sługa Boży Wyszyński wybrał „Soli Deo per Mariam”, powierzając swoje życie samemu Bogu, ale przez Maryję. Uwięziony w Stoczku Warmińskim 8 grudnia 1953 r. oddał się, wzorem św. Ludwika Grignion de Montfort, w niewolę Maryi. „Doświadczenie mnie pouczyło – wyznawał później – że tylko na tej drodze, przy pomocy Dziewicy Wspomożycielki i Pani Jasnogórskiej można czegoś dokonać w Polsce. Oczywiście mocami Bożymi…” („Wszystko postawiłem na Maryję”, Paryż 1980, s. 15).

W podobnym duchu szły rozważania maryjne św. Jana Pawła II, którego zawołaniem biskupim i papieskim było „Totus Tuus”. W rozmowie z André Frossardem zdradził, że gdy podczas wojny pracował w podkrakowskiej fabryce sody, lektura „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grignion de Montfort wywołała przełom w jego życiu duchowym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły