4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Objawienia Boga Ojca s. Eugenii Ravasio

Ocena: 5
6529

W 1932 roku Bóg Ojciec ukazał się siostrze Eugenii Ravasio, włoskiej zakonnicy. Przekazał jej bardzo ważne orędzie: „Chciałbym, żeby człowiek dowiedział się jak najprędzej, że kocham go i doznaję największej radości, przebywając z nim i rozmawiając jak Ojciec ze swymi dziećmi”.

Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Siostra Eugenia Elisabetta Ravasio była charyzmatyczną, a zarazem pokorną zakonnicą, „umiłowaną córką” Boga Ojca.

Urodziła się 4 września 1907 roku w bardzo ubogiej wiejskiej rodzinie, w małym miasteczku we Włoszech, San Gervasio d’Adda (obecnie Capriato San Gervasio). Otrzymała tylko podstawowe wykształcenie, potem przez kilka lat pracowała w fabryce. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej Apostolskiej. Kiedy miała 25 lat została przełożoną generalną.

W ciągu dwunastu lat otworzyła ponad 70 ośrodków medycznych, edukacyjnych i religijnych (szkoły, szpitale i kościoły) w najbiedniejszych zakątkach Afryki, Azji i Europy.

Odkryła pierwszy lek na trąd, wydobywając go z ziarna jednej z afrykańskich roślin. W latach 1939-1941 dzięki inicjatywie i zaangażowaniu s. Eugenii powstało Miasto Trędowatych - Azopte - na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które do dziś jest głównym tego typu ośrodkiem na świecie.

Jednak najważniejszym dziełem jej życia jest dwutomowy zeszyt „Bóg Ojciec mówi do swoich dzieci”, w którym zapisała słowa Boga Ojca. Ciekawostką jest fakt, że Bóg swoje przesłania dyktował s. Eugenii w języku łacińskim, którego nigdy się nie uczyła.

Po wielu latach wnikliwych badań teologicznych, Kościół uznał objawienie Boga Ojca za autentyczne, zgodne z Ewangelią i Tradycją. Cały proces rozpoczął się w 1935 roku. Przez dziesięć lat komisja biskupia badała Orędzie, następnie bp Alexandre Caillot uznał i zatwierdził jego nadprzyrodzony charakter. Potwierdził również heroiczność cnót siostry Eugenii.

Treścią Objawień były Orędzia od Boga Ojca, który prosił siostrę Eugenię, aby przekazała światu, że „pragnie być bardziej znany, kochany i czczony”:

Pragnę, aby ludzie mnie poznali i odczuwali, że jestem blisko każdego z was.
Przychodzę, aby Mnie poznano takim, jakim jestem; aby ufność ludzi wzrastała jednocześnie z miłością do Mnie, ich Ojca, mającego tylko jedno pragnienie: czuwać nad wszystkimi ludźmi i kochać każdego z nich jak Swoje jedyne dziecko.

Przychodzę, aby wygnać przesadny lęk, który Moje stworzenia odczuwają wobec Mnie. Pragnę dać im do zrozumienia, że Moja radość polega na tym, abym był znany i kochany przez Moje dzieci, to znaczy przez całą ludzkość obecną i przyszłą.
Przychodzę przynieść nadzieję ludziom i narodom. Iluż od dawna już ją utraciło! Ta nadzieja pozwoli im pracować dla swego zbawienia, żyjąc w pokoju i bezpieczeństwie.

Bóg Ojciec prosił również, aby „całe duchowieństwo zobowiązało się rozwijać ten kult, a „przede wszystkim, by pomagało ludziom poznać Mnie takim jaki jestem i jaki zawsze będę blisko nich, to znaczy Ojcem najczulszym i najbardziej kochającym ze wszystkich ojców”.

W objawieniach Bóg Ojciec prosił  siostrę Eugenię, aby 7 sierpnia obchodzić Święto ku Jego czci:

Pragnę, żeby jeden dzień lub przynajmniej jedna niedziela była poświęcona dla uczczenia Mnie w szczególny sposób pod imieniem Ojca całej ludzkości(…) Jeżeli pragniecie oddać Mi tę szczególną cześć w niedzielę, wybieram pierwszą niedzielę sierpnia; jeżeli w dzień powszedni, chciałbym, aby to był zawsze siódmy dzień tego miesiąca.

Obraz Boga Ojca

Bóg skierował do siostry Ravasio szczególną prośbę o namalowanie obrazu wg Jego wskazań. Orędzie to zawiera zachętę, aby rodziny posiadały wizerunek Boga, który jest kochającym Ojcem, gotowym udzielać wielu łask.
„Nie wierzcie, że jestem owym strasznym starcem, którego ludzie przedstawiają na swoich obrazach i w swoich książkach! Nie, nie, nie jestem ani „młodszy” ani „starszy” od Mego Syna i Ducha Świętego!” -  powiedział s. Eugenii Bóg Ojciec.

W 1935 roku, s. Ravasio namalowała, lub zleciła anonimowemu malarzowi wykonanie obrazu na podstawie wizji Boga Ojca, który podobny jest do Chrystusa, w prawym ręku trzyma kulę ziemską, natomiast u Jego stóp leży korona. Wizerunek ten był reprodukowany w roku 1936. Niestety oryginał zaginął lub został zniszczony. Obecnie rozpowszechniana jest zachowana, czarno-biała reprodukcja oraz ikona wykonana „na podstawie wizji s. Eugenii” przez Lię Gladiolo z Padwy w  1994 roku, na zlecenie o. Andrea D'Ascanio.

W Polsce również znajduje się obraz Boga Ojca „słynący łaskami” (Imprimatur Kuria Diecezjalna w Kielcach dn. 27 VI 1998 r. Nr OJ-162/98 )  - w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Sług Jezusa w Kielcach przy ul. Wesołej 45, podarowany przez p. Anastazego Rogowskiego. Przybywają tu wierni z całego kraju i z wiarą proszą Boga Ojca o potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich.

Na zakończenie warto również wspomnieć, że Objawienia Boga Ojca zawierają dwie obietnice „ważne na zawsze”:
 „Wzywajcie mnie imieniem Ojca, z ufnością i miłością, a wszystko otrzymacie od tego Ojca, doznając równocześnie miłości i miłosierdzia”.
 „Wszyscy ci, którzy wezwą mnie imieniem Ojca – choćby tylko jeden raz – nie zginą, ale pewni będą życia wiecznego”.

Żródło:
„Bóg Ojciec mówi do swoich dzieci, S. Eugenia Elisabetta Ravasio”, Wydawnictwo Vox Domini, Katowice 2017 , imprimatur.

Zdjęcia:
Obraz Boga Ojca według wizji s. Eugenii E. Ravasio, reprodukcja z 1936 r./fot. Wikimedia Commons/domena publiczna
Ikona, mal. Michael Tav /fot. Wikimedia Commons/ licencja CC BY-SA 4.0
Zdjęcia siostry Eugenii, fot. Wikimedia Commons/ licencja CC BY-SA 3.0

Czytaj także:

>> Oblicze Jezusa Miłosiernego

>> Wielka Sobota i poranek Wielkanocny wg objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter