21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy wymiar, nowa perspektywa

Ocena: 0
1533

Niedziela Chrztu Pańskiego rozpoczyna okres zwykły w roku liturgicznym. Będziemy zastanawiać się nad działalnością publiczną Jezusa Chrystusa.

fot. pixabay.com

Na progu głoszenia Dobrej Nowiny Pan Jezus przychodzi nad Jordan, gdzie Jan Chrzciciel nawołuje do nawrócenia, głosi rychłe nadejście Syna Bożego i udziela chrztu. Zatrzymajmy się przy spotkaniu Jana Chrzciciela, ostatniego z proroków, postaci z pogranicza Starego i Nowego Przymierza, tego, który miał przygotować ścieżki dla Mesjasza oraz Jezusa z Nazaretu, namaszczonego, na którego od wieków czekali Izraelici.

Pan Jezus staje wśród chcących przyjąć chrzest Janowy. Nijak się nie wyróżnia, ni postawą, ni posturą, ni odzieniem. Jest jednym z wielu Izraelitów stojących nad brzegiem Jordanu. Jednak Jan, mocą łaski Ducha Świętego, poznaje w Nim Syna Bożego.

Czy zastanawiamy się nad głębią tego spotkania? Wszak dla nas jest oczywiste: Jezus to Mesjasz, Pan, Zbawiciel. Niespecjalnie rozmyślamy nad tym, w jaki sposób Jan zrozumiał, że ów to właśnie Syn Boży. Nam jest łatwiej: wiemy, kto zbliża się do Jordanu, ale tamci z pewnością tego nie zauważali, przynajmniej do pewnego czasu.

Jan rozpoznał w Jezusie Mesjasza. Podczas chrztu, którego udzielił Panu Jezusowi, zstąpił Duch Święty w postaci gołębicy i było słychać głos: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie” (Mt 3,17). Oto jest. Ten, który był obiecany przed wiekami, znalazł się wśród ludzi, by wypełnić misję powierzoną przez Boga. W pierwszym czytaniu z Księgi proroka Izajasza czytamy opis Sługi Pańskiego, wybranego przez Boga. To piękny opis. Czytając go w połączeniu ze sceną chrztu Pana Jezusa, możemy dostrzec, w jaki sposób obietnice Starego Przymierza spełniają się w osobie i działaniu, życiu, nauczaniu Pana Jezusa.

Włączeni do Kościoła Chrystusowego przez sakrament chrztu świętego, stajemy się dziećmi Bożymi i zostajemy objęci łaską Bożą. Przyjęcie chrztu świętego to widzialny znak włączenia do społeczności, która została objęta wybraniem, misją przez Pana Boga. Każdy z nas otrzymał powołanie do świętości, do wypełnienia określonych zadań. Każdy z nas jest w szczególny sposób potrzebny i kochany przez Pana Boga. Przez chrzest święty otrzymujemy dar życia wiecznego. Często nie myślimy o tym, jak ważny dla naszego życia jest sakrament chrztu. Warto jednak uświadomić sobie jego rolę dla naszej przyszłości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Doktor habilitowany, proboszcz parafii w Lubrańcu w diecezji włocławskiej i redaktor naczelny „Ateneum Kapłańskiego”.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter