4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe Towarzystwo

Ocena: 0
1132

Z okazji pięćsetlecia nawrócenia św. Ignacego Loyoli i czterechsetlecia jego kanonizacji jezuici obchodzą Jubileuszowy Rok Ignacjański,

fot. www.jezuici.pl

Św. Ignacy Loyola (1491-1556), a właściwie Iñigo López de Oñaz y Loyola, urodził się 23 października 1491 r. w Azpeitia w Hiszpanii. – W dzieciństwie i wczesnej młodości otrzymał w miarę staranne tradycyjne wychowanie religijne. Modlił się z innymi w domu oraz nawiedzał pobliskie sanktuarium maryjne – mówi o. dr Aleksander Jacyniak SJ, superior Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce.

 


NAWRÓCONY RYCERZ

W wieku szesnastu lat rozpoczął służbę w gwardii przybocznej wicekróla Nawarry. Dniem, który zmienił jego życie, był 20 maja 1521 r., gdy podczas walk z wojskiem francuskim w Pampelunie kula armatnia roztrzaskała mu lewą nogę. Już w domu rodzinnym długo wracał do zdrowia. Z braku innych lektur zaczął czytać żywoty świętych. Zauważył, że ich lektura daje mu więcej pociechy niż ziemskie przyjemności. Pan Jezus dotknął serca baskijskiego rycerza, posługując się jego wrodzoną ambicją. Ignacy myślał: „skoro św. Dominik i św. Franciszek dokonali tak wielkich rzeczy dla Boga, dlaczego i ja nie miałbym podobnych dokonać?”.

Ostatecznie w 1522 r. Iñigo całkowicie zerwał z dotychczasowym życiem. Rycerski strój podarował żebrakowi w katalońskim sanktuarium Matki Bożej w Montserrat. Tam odbył trzydniową spowiedź z całego życia i czuwał, jak przystało na prawdziwego rycerza przy swojej Pani. Otrzymał dozgonną łaskę wyzwolenia od pokus cielesnych. Następnie poszedł do Manresy, gdzie spędził jedenaście miesięcy, modląc się i posługując chorym w szpitalu. Był to czas jego wewnętrznej walki oraz rozterek duchowych, w najtrudniejszych chwilach myślał nawet o samobójstwie. Jednocześnie spisywał swe rozważania i przeżycia mistyczne, które stały się podstawą „Ćwiczeń duchowych”.

W 1523 r. Ignacy udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej, a posługujący tam franciszkanie dostrzegli w nim „iskrę Bożą” i namówili go, aby podjął studia teologiczne. Początkowo kształcił się w Alcali, a potem krótko w Salamance. W 1528 r. przeniósł się na paryską Sorbonę, gdzie poznał kilka bratnich dusz, m.in. Piotra Favre’a, Franciszka Ksawerego i Szymona Rodrigueza, z którymi założył później Towarzystwo Jezusowe. Z nimi też 15 sierpnia 1534 r. złożył śluby czystości i ubóstwa, tworząc podwaliny przyszłego zakonu. 24 czerwca 1537 r. przyjaciele przyjęli święcenia kapłańskie, a na Boże Narodzenie 25 grudnia 1538 r. Ignacy odprawił w Rzymie swoją Mszę prymicyjną. Tam też Loyola i jego towarzysze oddali się do dyspozycji papieża Pawła III, który 27 września 1540 r. zatwierdził założone przez nich Towarzystwo Jezusowe.

Św. Ignacy jest pierwszym jezuitą wyniesionym na ołtarze: błogosławionym ogłosił go 27 lipca 1609 r. Paweł V, a świętym – 12 marca 1622 r. Grzegorz XV. W 1922 r. Pius XI ustanowił go patronem rekolekcji.

O. Aleksander Jacyniak podkreśla, że nawrócenie Ignacego było procesem przeobrażania się wiary opartej jedynie na tradycyjnej pobożności w osobistą relację z Trójcą Świętą i Matką Najświętszą. O. Andrzej Majewski SJ, dyrektor Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, dodaje, że charakterystyczna dla Ignacego była nie tylko radykalna zmiana stylu życia, ale przemiana, która uwzględnia wolę Pana Boga. – Okazuje się, że nasze osobiste recepty na świętość wcale nie muszą być tożsame z tym, czego oczekuje od nas Bóg. Ignacy nauczył się najpierw słuchać Boga i każdy swój, najświętszy nawet pomysł poddawać Bożej ocenie. Dzięki temu nie uległ urokowi pozorowanej duchowości – wyjaśnia.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter