31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko dla księży

Ocena: 0
2463

Czasy, w jakich żyjemy, są dla kapłanów bardzo trudne. Wprawdzie nigdy nie było łatwo być dobrym kapłanem, ale na progu XXI w. pojawiły się i narastają nowe wyzwania, którym trzeba skutecznie sprostać.

Wychodzi im naprzeciw książka, której autorem jest ks. dr hab. Ryszard Selejdak, kapłan archidiecezji częstochowskiej, od 1991 r. pracownik watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej i od 2013 r. dyrektor Departamentu Seminariów Kongregacji ds. Duchowieństwa. Na książkę składa się piętnaście konferencji wygłoszonych dla polskich księży studiujących w Rzymie oraz księży archidiecezji częstochowskiej. Jest więc ona nie tylko owocem wiedzy i refleksji, lecz również medytacji i wspólnej modlitwy.

Zgodnie z podtytułem, konferencje dotyczą wybranych aspektów formacji, życia i posługi kapłanów. Autor przedstawia najpierw nowe Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, wydane przez Kongregację ds. Duchowieństwa, jako narzędzie w formacji przyszłych kapłanów, a następnie rzymskie instytucje formacji kapłańskiej. W nawiązaniu do najlepszych nurtów duchowości katolickiej wyjaśnia, co znaczy być kapłanem według Serca Jezusa, uszczegółowiając zaś ten temat maluje obraz kapłana jako człowieka żywej wiary oraz świadka światłości i mocy na czas zamętu. Zastanawia się nad darem kapłaństwa w kontekście powołania chrześcijanina do świętości, a traktując świętość jako najważniejsze zadanie kapłana, wskazuje na środki do jej osiągnięcia i przeszkody w dążeniu do niej. Ponieważ w posłudze kapłańskiej dominuje sprawowanie sakramentów świętych, ukazuje kapłana jako sługę Eucharystii i szafarza sakramentu pokuty, nie pomijając wymiaru kapłana jako penitenta. Trzy kolejne konferencje dotyczą miejsca i znaczenia modlitwy, milczenia jako niezbędnego warunku usłyszenia Boga oraz obecności i roli Krzyża w życiu kapłana. Całość zamyka konferencja poświęcona ojcostwu duchowemu jako wyzwaniu dla współczesnego kapłana.

Pierwszymi adresatami tej potrzebnej i ważnej książki są kapłani i alumni seminariów duchownych. Dostarcza im ona zdrowego pokarmu duchowego podczas rekolekcji i dni skupienia, a także do indywidualnej medytacji i codziennych przemyśleń. Jednak krąg odbiorców może i powinien być znacznie szerszy, obejmując wiernych, którzy chcą lepiej poznać życie kapłańskie i wspomagać kapłanów w sprawowaniu ojcostwa duchowego jako ważnego charyzmatu Kościoła.

 

Ks. Ryszard Selejdak, „Dotykać kapłańskiego serca. Refleksje nad kapłańską formacją, życiem i posługą”, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor zwyczajny, laureat Nagrody Ratzingera, wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter